pasportizace byt. fondu

Interpelace:

V Praze dne 3.4.2012

Vážený pane starosto.

V těchto dnech jsou občané Prahy 5 žijící v bytech patřící městské části Praha 5 navštěvováni pracovníky společnosti Securitas ČR s.r.o., kteří disponují plnou mocí opravňující je k provedení pasportizace a auditů bytového fondu. Vhledem k tomu, že bytový fond pro MČ Praha 5 spravuje společnost CENTRA a.s., zajímalo by mě:

1. Za jakou cenu firma Securitas ČR s.r.o. provádí uvedené práce a můžete je přesně definovat, jak přesně probíhá?
  2. Proč tuto činnost nevykonává firma CENTRA a.s., která tak činila v minulosti?
  3. Kdy naposledy proběhla pasportizace bytového fondu MČ Praha 5 a za jaké náklady?
  4. Jak souvisí současná pasportizace s připravovanou privatizací?
  5. Proč je tato činnost dělána externí firmou a jak zaručíte občanům žijícím v bytech MČ, že nebudou zjištěná data zneužita?
  6. Kdy bude pasportizace ukončena a bude členům ZMČ Praha 5 umožněno nahlédnout do výsledků včetně jednotlivých odpovědí (dotazníků) nájemců?

Děkuji za odpovědi na všechny mé dotazy.

Ing. Martin Frélich, člen zastupitelstva

Odpověď:

Vážený pane zastupiteli,

v návaznosti na Vaší interpelaci ve věci pasportizace bytového a nebytového fondu MČ Praha 5 Vám sděluji:

Ad 1) Výběr firmy SECURITAS ČR s.r.o., včetně její cenové nabídky za realizaci této veřejné zakázky, schválila Rada MČ Praha 5 dne 25. 10. 2011 svým usnesením
č. 40/1399/2011. Pasportizace bytového i nebytového probíhá postupně a v souladu
se smlouvou o dílo uzavřenou s výše uvedenou společností.

Ad 2) Vzhledem k nutnosti zajistit neutrální pohled na správu bytového i nebytového fondu
a také s ohledem na potřebu ověření informací evidovaných u MČ Praha 5, jakož i u správní firmy Centra a.s., se RMČ Praha 5 rozhodla provést audit prostřednictvím třetí osoby.

Ad 3) Dle dostupných informací pasportizace fondů v minulosti již proběhla, avšak lišila
se svým rozsahem, a to jak z hlediska druhu prověřovaných jednotek, tak i pojetím způsobu zpracování výstupů z kontrolovaných nemovitostí.

Ad 4) K Vašemu dotazu na souvislost pasportizace s připravovanou privatizací Vám sděluji, že výstupy z provedené pasportizace budou sloužit jako jeden z podkladů při rozhodování
o dalším nakládání s majetkem městské části, tedy i při zvažování případného dalšího prodeje nemovitostí.

Ad 5) Sankce za případné porušení mlčenlivosti ze strany společnosti SECURITAS ČR, s.r.o. jsou zakotveny ve smlouvě o dílo uzavřené s touto firmou.

Ad 6) Předpokládáme, že pasportizace bude ukončena do 31. 7. 2012. Vedení radnice následně dostane výstupní zprávy projektu k dispozici.

MUDr. Radek Klíma

starosta Městské části Praha 5