Regulované nájemné

Interpelace:

Interpelace 3.

Vážený pane starosto,

výnosy z nájemného vybíraného v bytech s nebytových prostorách v majetku MČ Praha 5 dlouhodobě překračují náklady. Jen za rok 2008, jak plyne z Rozboru hospodaření a Závěrečného účtu MČ Praha 5, výnosy z nájemného vybíraného z bytových i nebytových prostor překračují náklady přibližně o 59 % (bez započtení odpisů ale naopak se započtením oprav pohledávek z minulých let). Přitom je otázka, zda i tyto náklady nejsou zbytečně vysoké, například jen průměrná odměna za správu jednoho bytu nebo nebytového prostoru činí 5 500,- Kč!
Z podrobnějšího rozboru se dá usoudit, že regulované nájemné v bytech ve stávající výši nejen pokrývá náklady, ale vytváří i nepřiměřeně vysoký zisk. Žádám proto Radu, aby stanovila nákladovou cenu nájemného v bytech a nájemné snížila na tuto úroveň.

RNDr. Milan Macek, CSc., zastupitel
V Praze dne 11. 6. 2009

Odpověď:

Vážený pane doktore,
jsem přesvědčen, že regulované nájemné nevytváří „nadměrně vysoký zisk“ jak uvádíte. Také jsem však přesvědčen, že v současné hospodářské situaci každé navýšení nájemného má negativní vliv na životní úroveň bydlících.

Proto Rada městské části Praha 5 svým usnesením č. 29/926/2009 dne 1. 9. 2009. sice schválila jednostranné zvýšení nájemného z bytů v domech MČ Praha 5, ale současně schválila poskytnutí slevy na regulovaném nájemném ve výši 100 % z navýšení, které umožňoval cenový předpis pro rok 2010. Tím nastává situace, že nájemné v bytech v obytných domech svěřených MČ Praha 5 nebude zvýšeno, v roce 2010 zůstává v průměru v hodnotách regulovaného nájemného stanovených pro rok 2009 a nájemci bytů budou po celý rok 2010 čerpat slevu, která se rovná ročnímu přírůstku regulovaného nájemného.

Na jednání Zastupitelstva MČ Praha 5 dne 9.9.2009 bude předložen návrh Koncepce bytové politiky MČ Praha 5 do roku 2012, k němuž budete moci předložit připomínky.

S úctou

JUDr. Milan Jančík, MBA