Právní služby a právní zastupování MČ Praha 5 externisty II.

Datum interpelace:
06. 12. 2007
Datum odpovědi:
14. 02. 2008
Interpelující:
Mgr. Heda Šupová
Interpelovaný:
JUDr. Milan Jančík, MBA

Interpelace:

Pan
                                                                                                            JUDr. Milan Jančík MBA
                                                                                                             starosta MČ Praha 5

Interpelace –Právní služby a právní zastupování MČ Praha 5 externisty II.

Pane starosto,
vzhledem k tomu, že vaše odpověď na moji předchozí interpelaci mně zcela neuspokojila, se musím k tomuto tématu vrátit a položit Vám konkrétnější otázky.

1. Jaká kritéria jste použili pro výběr právních zástupců? (cena, zkušenosti v konkrétní problematice, spojenost s předchozími službami)
  2. Jakým způsobem je stanovena odměna (jedná se o úkolovou odměnu?, smluví odměnu?, je použita vyhlášková cena?)
  3. Městská část není podnikatelský subjekt, tak proč by se zde měla řídit obchodním zákoníkem? Jedná se v těchto případech o vztah obchodní nebo občansko právní?
  4. Obsahují smlouvy nesouhlas se zveřejněním?
  5. Jak může MČ uzavírat smlouvy, jejichž obsah je utajený. Neznemožňuje toto kontrolu účelnosti nakládání se svěřeným majetkem, což je povinnost zastupitelů?
  6. Jsou smlouvy o právním zastupováním v evidenci smluv městské části?

Děkuji za včasné písemné stanovisko.

V Praze 6.12. 2007                                                                       Mgr. Heda Šupová

Odpověď:

Vážená paní zastupitelko,

obdržel jsem Vaši opětovnou interpelaci ohledně právního zastupování Městské části Praha 5 externisty.

K jednotlivým bodům Vaší interpelace Vám sděluji následující:

1.      Výběr byl proveden na základě požadavků a potřeb konkrétních zastupitelů, popř. vedoucích odborů, pro něž externí právníci pracují. Ve svých požadavcích vycházeli zastupitelé, popř. vedoucí odborů ze svých zkušeností z konkrétních oblastí, jejichž problematiku mají ve své působnosti.

2.      Odměna je vždy stanovena individuálně na základě příslušných ustanovení smluv mezi Městskou částí Praha 5 a konkrétní advokátní kanceláří, jedná se zejm. o paušál či hodinovou sazbu.

3.      Městská část Praha 5 má právní subjektivitu a řídí obchodním či občanským zákoníkem dle druhé strany smlouvy. V případech advokátních kanceláří se smlouvy uzavírají převážně na základě občanského zákoníku.

4.      Smlouvy se obecně nezveřejňují. Součástí smluvního ujednání je většinou klauzule o zveřejnění pouze některých údajů smlouvy (tj. údaje o smluvních stranách, předmětu smlouvy, číselné označení této smlouvy a datum jejího podpisu), jehož znění schválila Rada městské části Praha 5.

5.      Městská část Praha 5 obecně neuzavírá smlouvy, jejichž obsah je utajen. Je však povinna respektovat příslušná ustanovení zákonů, např. ustanovení zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku, o obchodním tajemstvím.

6.      Smlouvy o právním zastupování jsou v evidenci smluv Městské části Praha 5.

S úctou

JUDr. Milan Jančík, MBA