Divoká prasata a opatření Prahy 5

Interpelace: Divoká prasata a opatření Prahy 5
Na koho: radní MČ Praha 5 Milan Vrkoč
Vážený pane radní,
V letošním roce se obyvatelé Prahy 5 potýkají se zvýšeným výskytem divokých prasat, která se pohybují mezi rodinnými domy, rozrývají pozemky a vzhledem k tomu, že mezi nimi jsou i bachyně se selaty, jsou považována za nebezpečná. Tato situace vyvolala obavy mezi obyvateli, kteří se obávají o bezpečnost zejména svých dětí. Zvýšený výskyt divokých prasat je zaznamenán i v jiných částech Prahy, včetně nemocnic a na zastávkách MHD.
Mé dotazy:
1. Jaká opatření přijala nebo přijme vedení MČ Praha 5 v souvislosti s popsanou situací
2. Probíhá koordinace a spolupráce s magistrátem Prahy a jakou formou?
3. Uvažuje MČ Praha 5 o větší osvětě, o přípravě informací pro občany, jak se případně divokým prasatům bránit a jak účinně chránit svůj majetek?
Prosím o písemnou odpověď

Lubomír Brož

Odpověď:

Vážený pan
Ing. Lubomír Brož
zastupitel MČ Praha 5

V Praze dne 6.12.2023

Vážený pane zastupiteli,

děkuji Vám za Vaši interpelaci, která se týká divokých prasat a opatření Prahy 5.

Na Vaše dotazy odpovídám následovně:

1. Vedení městské části je přes moji osobu zastupitele i odbor veřejného prostranství a zeleně v kontaktu s MS Řeporyje, z. s. a s Obvodním mysliveckým spolkem pro Prahu 5 a 6, které myslivecky obhospodařují převážnou část Prahy 5 a předávají podněty občanů.

2. Předseda i myslivecký hospodář MS Řeporyje, z. s., jsou v neustálém kontaktu s kompetentními odbory MHMP a v případě potřeby podporují žádosti o lov na nehonebním pozemku. Lovem a odchytem se zabývají i zaměstnanci Lesů hl. m. Prahy.

3. Požádám o umístění dvou odkazů Obvodního mysliveckého spolku pro Prahu 5 a 6, kde jsou informace k divokým prasatům, na webové stránky Prahy 5 a dále uveřejnění těchto informací v našem časopisu „Pětka“. Vždy je ale potřeba přistupovat k takovýmto záležitostem velmi citlivě, aby nevznikla zbytečná panika.

Divočáci v Praze 5

Jak na divočáky