Usnesení komisí a výborů

Interpelace:

Interpelace: Usnesení komisí a výborů

Vážený pane starosto,

na základě usnesení ZMČ/1/10/2022 zastupitelstvo MČ Praha 5 zřídilo výbory a na základě usnesení RMČ/1/1369/2022 Rada MČ zřídila komise jako své poradní orgány. Rámec činnosti orgánů je specifikován v Zákonu o hlavním městě Praze 131/2000Sb. kde paragraf k výborům t.j. §77 bod 1 (s modifikací na městské části) zní: Zastupitelstvo zřizuje jako své poradní orgány pro jednotlivé úseky své činnosti výbory. Svá stanoviska a návrhy předkládají výbory zastupitelstvu, popřípadě radě ve věcech jí svěřených. A paragraf ke komisím §79 bod 1 zní: Rada zřizuje jako své iniciativní a poradní orgány komise. Svá stanoviska a náměty předkládají komise radě. Komise i výbory jsou tedy poradními orgány, jejich stanovisko má skutečný smysl pouze v případě, že je předloženo výkonnému orgánu, tedy radě popř. zastupitelstvu a je zahrnuto do jeho rozhodování. Poradní orgán, který neradí, je ze své podstaty zbytečný a jen odčerpává ekonomické zdroje úřadu.

V orgánech, kterých jsem členem a mnohdy i těch, jejichž jednání jsem se zúčastnil ze zájmu, nebylo množství usnesení, které skutečně vyjadřují stanovisko výboru nebo komise, velké. Stanovisko chápu tak, že zastupitelský poradní orgán doporučí popřípadě nedoporučí nějaké rozhodnutí. Rozhodně za jasné stanovisko není možné brát „Vzal na vědomí“ a v zásadě ani žádná jiná usnesení k bodům, které rada či zastupitelstvo již rozhodly. Proto Vás tímto žádám o informaci o fakticky provedených stanoviscích, které byly reálným podkladem rozhodnutí rady či zastupitelstva ve formě tabulky setříděné podle abecedního seznamu poradních orgánu s následujícími konkrétními sloupci
1. Název výboru nebo komise
2. Jméno předsedy
3. Počet usnesení ve formě doporučeno/nedoporučeno tohoto výboru nebo komise mezi ustavujícím zastupitelstvem tedy 8.11.2022 a 1.6.2023
4. Počet usnesení z bodu 3., které byly přeloženy radě nebo zastupitelstvu. Tím jsou myšleny pouze taková rozhodnutí z bodu 3. které byly součástí podkladů některého bodu rozhodování rady či zastupitelstva.
5. Celkové náklady MČ Praha 5 (včetně odvodů a daní) na předsedu/přesedkyni výboru nebo komise v období od 8.11.2022 do 1.6.2023. Informace o platech veřejných činitelů samosprávy je veřejná a každý ji může nalést a pro přehlednost je vhodné ji zde uvést.
6. Náklady (i když jsou ponížené pouze na náklady na předsedu/předsedkyni) na jedno usnesení, které bylo zpracovávané radou nebo zastupitelstvem. To znamená podíl příslušné hodnoty ve sloupci 5 vydělenou hodnotou ve sloupci 4. Pokud by ve sloupci 4 byla hodnota nula, tedy za dobu existence v tomto volebním období výbor či komise by nepřijal žádné usnesení, které by bylo užitečné pro radu či zastupitelstvo uveďte stejnou hodnotu celkových nákladů jako je v bodě 5. Jak všichni víme dělení nulou smysl nemá a čtenář odpovědi jistě pochopí, že orgán, který nemá rozhodnutí, které předložil radě či zastupitelstvu, smysl nemá také.

Aby bylo zcela jasné o jakých rozhodnutích se jedná v bodě 4, žádám o konkrétní propojení rozhodnutí doporučujícího orgánu s rozhodnutími výkonného orgánu ve formě seznamu, kdy pod jednotlivými názvy výborů a komisí, opět setříděnými podle abecedy stejně jako v tabulce, budou zobrazeny vazby mezi rozhodnutím. Viz:
• usnesení ABC/xx/xx/202x reflektováno v RMČ/xxx/xxx/2023
kde ABC/xx/xx/202x je rozhodnutí poradního orgánu a RMČ/xxx/xxx/2023 (popř. ZMČ) je rozhodnutí výkonného orgánu, které má usnesení ABC/xx/xx/202x v podkladech.

Věřím, že detailnější vhled do poradního a rozhodovacího procesu je prospěšný jak pro koalici, tak pro opozici, tak pro občany.

Těším se na Vaši odpověď a jsem s pozdravem.

Zastupitel TOP09

Odpověď:

Vážený pan
člen ZMČ Praha 5

Praha 18. července 2023

Č. j.: MC05 145626/2023

Vážený pane zastupiteli,

dovolte mi reagovat na Vaši interpelaci vznesenou na 5. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 konaném dne 20. 6. 2023 s názvem „Usnesení komisí a výborů“.

V této interpelaci jste mne vyzval k předložení písemné zprávy o fakticky provedených stanoviscích z výborů a komisí, které byly reálným podkladem pro rozhodnutí rady
či zastupitelstva.

Dovolte, abych Vás informoval, že veškeré názvy výborů a komisí, včetně jména předsedy a členů jsou veřejně dostupné na webu městské části Praha 5. Zároveň jsou zde zveřejňovány veškeré informace o termínu, čase a místě konání zasedání poradních orgánů. Z každého zasedání poradního orgánu je pořízen zápis,
z něhož je zřejmé, které materiály budou předkládány k projednání a rozhodnutí Rady a Zastupitelstva MČ Praha 5.

Doplňuji, že pravidelný souhrn činností poradních orgánů je zároveň předkládán
k projednání a schválení RMČ Praha 5 a ZMČ Praha 5. Tyto informace jsou rovněž
k dispozici pro všechny občany.

Co se týče celkových nákladů MČ Praha 5 (včetně odvodů a daní)
na předsedu/předsedkyni výboru nebo komise od 8. 11. 2022 do 1. 6. 2023 souhlasím s Vámi, že informace o platech veřejných činitelů samosprávy je veřejně dostupná, stejně jako výše daňových odvodů.

Mgr. Jaroslav Pašmik, MBA
starosta