Starosta Jančík splnil slib – Radlická mezideponie končí

24/10/2007

V průběhu let docházelo k opakovanému nedodržování provozního řádu, přičemž městská část Praha 5 se opakovaně snažila věc řešit s vlastníkem společnosti, který se komunikaci s úřadem vyhýbal.

Odbor dopravy a ochrany životního prostředí ÚMČ Praha 5 zahájil v této věci šetření, kdy byla celá mezideponie podrobně zmapována a zaměřena kompetentní geodetickou splečností. Na základě zjištěných informací bylo konstatováno mnohonásobné překračování povoleného množství skládkové suti.

Hlavní provinění provozovatele bylo mimo výše uvedené také to, že využil k účelům svého podnikání jiné soukromé pozemky, skládkovaný materiál nekropil (dle provozní řádu) tak aby byla snížena prašnost a třídíci linka neměla potřebné zakrytí, které by zamezilo šíření prachu do okolí.

„Radlická mezideponie byla mimo jiné uzavřena pro nedodržovaní stanovených podmínek a pro silnou prachovou zátěž tamného obyvatelstva.  Nyní nás čeká další krok, a to je tlak na její likvidaci a regeneraci území. Splnil jsem veřejný slib občanům se kterými jsem se nad tímto tématem  scházel,“ informoval starosta MČ  Praha 5 Milan Jančík.

Tyto skutečnosti a netečnost provozovatele vedly k zahájení správního řízení ze strany České inspekce životního prostředí  na podnět Prahy 5 a provozovateli byla udělena pokuta v řádech statisíců korun českých a další správní řízení ještě probíhají. Následně byla celá věc postoupena Magistrátu hlavního města Prahy, kdy Odbor ochrany prostředí MHMP vydal rozhodnutí o zastavení činnosti této mezideponie.

„Tímto krokem bylo dosaženo řešení dlouhodobého problému prašnosti v radlickém údolí, což jistě místní obyvatelé ocení,“ sdělil zástupce starosty MČ Praha 5 Petr Horák.

V následujícím období se budou orgány ochrany přírody a ovzduší zabývat likvidací mezideponie.