100 let od vzniku Československa: Vzpomínkový akt v kostele sv. Václava

29/10/2018

Století  od vzniku státu si MČ Praha 5 připomněla položením věnce v kostele sv. Václava k památníku padlých hrdinů světových válek.

Zástupce starosty Lukáš Herold ve svém projevu řekl:

Vážení přátelé, slavíme sto let od vzniku našeho státu, scházíme se v kostele sv. Václava, patrona naší státnosti. Stojíme v místech památníku padlých první světové války, jejíž výsledky přinesly vznik Československa, v místech památníku padlých druhé světové války, nejkrutější zkoušky našeho národa ve stoleté historii. Je zde uložena prsť z kobyliského popraviště, kde byli vražděni naši předkové, aby svou krví vykoupili českou republiku, náš stát.

Stoletá existence státu je plna dramatických zvratů, národních i osobních tragédií. Je signifikantní, že z oněch sta let bylo jen 49 let ve svobodě. Dvacet let v meziválečném období a roky o sametové revoluce 1989 dosud.

Žijeme asi v nejšťastnějším období našeho státu.

Nenechme si vnutit špatnou náladu, nenechme se otrávit projevy nevraživosti. Braňme naši svobodu a svobodu jednotlivce před všemi plíživými tendencemi k jejich omezení.

A hlavně prosím vzpomeňme na všechny, kdo ve jménu naší republiky položili život.”

Vzpomínkového aktu v kostele sv. Václava se v pátek 26. 10. 2018 zúčastnil starosta Pavel Richter, 1. zástupce starosty Martin Slabý, zástupce starosty Lukáš Herold, radní Petr Lachnit, radní Vít Šolle a další.