Vláda zpřísnila bezpečnostní opatření kvůli koronaviru

14/03/2020

V návaznosti na své usnesení z 12. března 2020, kterým byl vyhlášen pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru nouzový stav, a ve smyslu zákona o krizovém řízení rozhodla dnes vláda o přijetí krizových opatření. Oznámil to na  ranní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš.

Od soboty 14. března 2020 od 6 hodin do úterý 24. března 2020 do 6 hodin

JE ZAKAZÁN/A

• maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:

potravin,

výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,

pohonných hmot,

paliv,

hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,

lékárny a výdejny zdravotnických prostředků,

malých domácích zvířat,

krmiva a dalších potřeb pro zvířata,

brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,

novin a časopisů,

tabákových výrobků,

služeb prádelen a čistíren,

prodeje přes Internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně;

• přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, vězeňských zařízení);

Tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny), který může probíhat bez časového omezení.

• činnost provozoven stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 000 m2;

• S účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. je také zakázán provoz heren a kasin.

Od půlnoci z 13. na 14. března jsou uzavřeny hranice České republiky až na vybrané přechody a je zakázán vstup cizincům.

V dnešnímu dni je v České republice  nakaženo novým typem koronaviru 150 osob. V karanténě je přibližně 6900 lidí.