Usnesení Bezpečnostní rady MČ Praha 5 k šíření koronaviru COVID-19

11/03/2020

Bezpečnostní rada Městské části Praha 5 na svém druhém krizovém zasedání, které se konalo ve středu 11. března 2020 za přítomnosti zástupců Fakultní nemocnice Motol, Oblastního ředitelství II Policie ČR, Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy, Oblastního ředitelství Praha 5 Městské policie hl. m. Prahy a MČ Praha 13 a jehož hlavním tématem byla epidemiologická situace v souvislosti s výskytem nákazy koronavirem COVID-19 a připravenost MČ Praha 5 na možné rozšíření nákazy i na území této městské části, vydala toto usnesení:

Bezpečností rada MČ Praha 5 doporučuje:

• s okamžitou platností uzavřít všechny základní umělecké školy i domy dětí a mládeže;
  • uzavřeným základním školám připravit domácí výuku žáků a prostřednictvím elektronické pošty jim pravidelně zasílat učivo a úkoly;
  • dokončit již započaté lyžařské výcviky a školy v přírodě s tím, že po návratu škola kontaktuje Hygienickou stanici hl. m. Prahy pro doporučení dalšího postupu s ohledem na aktuální situaci;
  • zrušit školní akce, které nesouvisejí přímo se vzděláváním, ostatní aktivity, např. komerční pronájmy, se i nadále budou řídit nařízením vlády ze dne 10. března 2020;
  • přijmout taková režimová opatření, která minimalizují pohyb občanů po budovách úřadu Městské části Praha 5;
  • zřídit kontaktní místo pro informování veřejnosti o aktuální situaci a chodu ÚMČ
    Praha 5;
  • prověřit možnost vedení jednání bezpečnostní rady prostřednictvím telekonference nebo videokonference.

Bezpečností rada MČ Praha 5 nedoporučuje:

• uzavřít mateřské školy, jesle a dětské skupiny, jichž je zřizovatelem, nebo které působí na území MČ Praha 5.

V úvodu jednání se Bezpečností rada MČ Praha 5 seznámila s informacemi o aktuální situaci v hlavním městě Praze, zejména s výstupem ze zasedání Bezpečnostní rady hl. m. Prahy, konaného 10. března. Dále vyslechla zprávy jednotlivých členů o opatřeních, která zavedli v rámci svých pracovišť, i o jejich připravenosti na případnou zhoršující se epidemiologickou situaci.

Starostka Renáta Zajíčková (ODS) přiblížila přítomným kroky, které MČ zatím podnikla: „V souladu s rozhodnutím vlády, které vstoupilo v platnost včera, zrušila MČ Praha 5 všechny akce, které se měly konat v průběhu března, například Reprezentační ples nebo Slavnostní předání titulu Čestný občan. O pořádání akcí v následujících měsících rozhodneme až na základě aktuální situace.“ Zmínila se také o zajištění akceschopnosti úřadu a jeho pracovníků: „Plně si uvědomujeme, že chod města a jeho úřadů musí být zabezpečen. Proto v současné době připravujeme zásady, které se budou týkat zajištění fungování našich pracovišť, byť výhledově možná v omezeném režimu.“

Zástupce ředitele Oblastního ředitelství Praha II Policie České republiky plukovník David Körner se zmínil o případu, kdy byl nahlášen prodej předražených roušek, jinak vyhodnotil situaci jako klidnou, bez jakýchkoliv výjimečných událostí.

„Fakultní nemocnice Motol pracuje bez omezení, byly zrušeny návštěvy na lůžkových oddělením pro dospělé i děti. Denně se schází „COVID tým“, který projednává aktuální stav, neboť situace se neustále mění. Motol funguje i jako odběrové místo na přítomnost koronaviru (COVID-19), nicméně jeho kapacita je omezená,“ řekl mimo jiné pracovník krizového řízení Fakultní nemocnice Motol Michal Kotalík. A pokračoval: „Nemocnice má v této chvíli zásobu dezinfekčních i ochranných prostředků – roušek i respirátorů na sedm dnů, o dalších dodávkách tohoto materiálu jednáme.“

V průběhu zasedání Bezpečnostní rada MČ Praha 5 schválila soubor opatření, která zahrnují kupříkladu uzavření uměleckých škol a domů dětí a mládeže či zrušení dalších vzdělávacích a mimoškolních akcí v prostorách škol, kterých je zřizovatelem. Zabývala se také uzavřením či neuzavřením mateřských škol. Doporučení všech členů bezpečnostní rady bylo prozatím mateřské školy neuzavírat. Rodiče však budou vyzváni, aby – pokud je to v jejich možnostech – děti do předškolních zařízení nedávali.

Příští zasedání Bezpečností rady MČ Praha 5 je naplánováno na pondělí 16. března 2020.

Tisková zpráva je v příloze ke stažení.

Tématu se věnujeme i zde.

Přílohy ke stažení