Úprava městské zeleně na základě bezpečnostní akce v parcích MČ Praha 5

03/10/2007

Městská část Praha 5 schválila úpravy městké zeleně v rámci zvýšení bezpečnosti v parcích na území městské části na základě konané bezpečnostní akce „Čistá a bezpečná zeleň“.

Praha 5 ve spolupráci s protidrogovým koordinátorem a Městskou policií OŘ Praha 5 provedla na konci srpna ve čtrnácti parcích městské části bezpečnostní akci zaměřenou na kontrolu těchto lokalit na výskyt injekčních stříkaček a jehel po aplikaci drog.

„V rámci bezpečnostní akce bylo nazeleno a odstraněno 26 kusů použitých injekčních stříkaček. Nejvíce jich bylo v parku Na Skalce. Zde bude zvýšen dohled městské policie a terénních pracovníků. Úprava zeleně se uskuteční ve třech etapách, přičemž minimálně ta první ještě v letošním roce,“ informoval starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Součinnostní bezpečnostní akce, která nesla název „Čistá a bezpečná zeleň“ se uskutečnila v parcích Mrázovka, Na Skalce, Santoška, Husovy sady, Klamovka, u Smíchovského nádraží, u hřbitova Malvazinky, Sacré Coeur, náměstí 14.října, Portheimka, Arbesovo náměstí, náměstí Kinských, předpolí Dětského ostrova a v Dienzehoferových sadech.

„První etapa je zaměřena na likvidaci vytipovaných problematických ploch. Jedná se zejména o keřová patra skýtající úkryt problematickým osobám a zamezují požadované přehlednosti parků ze strany městské policie,“ sdělil předseda Bezpečnostního výboru ZMČ Praha 5 Milan Kudrys.

V rámci první etapy budou odstraněny nedostatky v níže uvedených parcích:

Park Mrázovka

• Přístupová cesta do parku z ulice Na Zatlance a svah v jejím okolí – udržování keřových skupin v optimální výšce
  • K přispění ke zvýšení pořádku v této lokalitě budou umístěny dva odpadkové koše a nadále bude zvýšen úklid dotčené plochy

Park Na Skalce

• Prosvětlit keřové výsadby ve svahu při schodech u vstupu do parku – zmlazování keřů
  • Opakovaná likvidace černé skládky spolu s odstraněním podrostů z náletových dřevin

Park Husovy sady

• Pro zvýšení přehlednosti plochy a zvýšení bezpečnosti na dětském hřišti budou odstraněny keřové porosty ve vytipovaných místech

Park u Smíchovského nádraží

• Likvidace keřových porostů skýtající úkryt nepřizpůsobivých osob, spočívající v postupném sesazení výšky jednotlivých keřových skupin a jejich důsledná probírka

Park Sacre Coeur

• Zvýšení četnosti sečení travnatého svahu z důvodu požadované přehlednosti plochy

Celkové náklady za první etapu akce činí 350.280,- Kč bez DPH.

Bezpečnostní akce budou v Praze 5 probíhat minimálně desetkrát v roce.