Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí se otevře návštěvníkům

Zcela výjimečná skalničková zahrada v Prokopském údolí se slavnostně otevře veřejnosti ve středu 8. května 2019 v 10 hodin dopoledne. 80 let starou zahradu zachránila a obnovila MČ Praha 5, která ji má svěřenou do péče. Místostarosta pátého městského obvodu Martin Slabý srdečně zve všechny zájemce na otevření tohoto skalničkářského skvostu. Původní majitelé v zahradě založili skalku, ve které je přes 2 000 unikátních skalniček a dřevin, mezi nimi např. i sekvojovec.

„Nikde v Praze podobné místo prostě nenajdete a jsem nadšený, že se s touhle krásou mohou lidé seznámit. Nejen obyvatelé Prahy 5, ale všichni Pražané  mají další jedinečný cíl výletů, pěších i cyklistických,“ uvedl místostarosta Slabý. Dodal, že postupem času se uvažuje i o možnosti prodeje skalniček.

Skalničkovou zahradu najdete na adrese:

• K Dalejím, č. 39,  Praha 5, Hlubočepy.

GPS 50.042372, 14.389813

O uvedenou unikátní zahradu se zajímají i zahraniční skalničkáři např. z USA, ze Srbska či z Ruska.

Nejbližší podobná zahrada je v ČR k vidění na Mikulášském náměstí v Plzni.

• V encyklopediích se můžeme dočíst, že:

„Skalničky, nebo také alpinky,  jsou obvykle plané rostliny, které se pěstují na zahradách, ne však na záhoně, nýbrž jednotlivě na uměle vytvořené skalce.“

„Zvláštním druhem skalky, zaměřeným na vysokohorské rostliny, je alpinum.“

Skalky začaly vznikat v první polovině 20. století, kdy zahrádkáře zaujala krása volně rostoucích „planých“ rostlin, zejména horských, a přesazovali je do zahrádek na uměle vytvořené skalky. Když se tato móda rozšířila, začala vzácnější volně rostoucí rostliny přímo ohrožovat. Od poloviny 20. století se proto vzácné a ohrožené druhy rostlin chrání zákonem. „Divoké“ přesazování vzácnějších rostlin z volné přírody do zahrádek a na skalky se nejen trestá, ale obecně pokládá za vandalství.“

„Dnes se i vzácné druhy skalniček úspěšně pěstují a prodávají. Populace některých druhů jsou dnes v zahradách větší než v přírodě. Globální změny ekosystémů totiž vedou k vymírání druhů i bez přímého odběru jedinců z přírody.“

Pěstování skalniček je dnes mezinárodně rozšířená zájmová činnost, pěstitelé mají své spolky, burzy a výstavy

– viz Klub skalničkářů PrahaAlpine Garden Society nebo North American Rock Garden Society.