Dny evropského dědictví – Museum skla Portheimka

18.9.2021

Zveme Vás na prohlídku Musea skla Portheimka v barokním letohrádku Portheimka. Museum skla k prohlídce nabízí jak stálou expozici Sklo jako umění, tak krátkodobou výstavu  Hra. Hra? Hra! – Luba Bakičová, Barbora Štefánková.

Museum skla bude přístupné 18. 9. 2021 od 10:00 do 18:00 hodin zdarma.

Museum skla Portheimka

V roce 2017 bylo osloveno Museum Kampa Městskou částí Praha 5 s nabídkou využití jedinečných prostor barokního letohrádku Portheimka. Vznikla idea muzea – expozice současného skla, která byla naplněna otevřením Musea skla Portheimka v červnu 2018. Stálá expozice představuje unikátní díla uměleckého a ateliérového skla od legend v tomto oboru, které souzní s pracemi dalších skvělých sklářských umělců několika generací a v části Kabinet také s díly významných výtvarníků z Evropy, Asie a Ameriky. Ze stálé expozice vychází i koncept krátkodobých výstav, který má představit jak důležité fenomény spojené s uměleckým sklem, tak významné osobnosti stejně tak jako mladou scénu. Celý projekt je kromě městské části Praha 5 realizován ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Expozice byla koncipována naprosto odlišně od běžných muzejních nebo galerijních zvyklostí. Návštěvníky v Museu skla Portheimka proto čeká neobyčejný zážitek kombinující barokní architekturu s krásou skla.

Letohrádek Portheimka

Původně barokní zámeček nechal roku 1725 vystavit K. I. Dienzenhofer jako letní sídlo pro svou rodinu. Patrová stavba má členitý střední pavilon s mansardovou střechou. Mramorový sál vyzdobil freskami s mytologickým námětem Bakchovy slavnosti Václav Vavřinec Rainer. V pol. 18. století koupil areál hrabě František Leopold Buquoy-Longueval, který zde založil velkolepé oranžerie – po něm Smíchovští zámeček dlouho nazývali. Roku 1828 získal letohrádek Moric Porges, šlechtic z Portheimů, a zřídil zde své trvalé sídlo. Velmi citelnou škodu utrpěl letohrádek roku 1884, při stavbě novorenesančního chrámu sv. Václava. Tehdy bylo zbouráno celé jižní křídlo. Dnes je zde Museum skla Portheimka, výstavní sál MČ Praha 5 a kavárna.

Individuální prohlídky Musea skla Portheimka probíhají v rámci Dnů evropského dědictví, které každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.