Třídění odpadů je ekologické i ekonomické

05/10/2005

Každý občan ČR vyprodukuje ročně zhruba 150 až 200 kilogramů odpadů. V celé republice to za jediný rok představuje stěží představitelné množství až 2 000 000 000 kilogramů, neboli 2 miliony tun odpadů všeho druhu. Jak uniknout před odpadovou lavinou, která doslova visí nad našimi hlavami? Recept je zdánlivě jednoduchý: odpad třídit a tím ho alespoň zredukovat na polovinu.

Z analýzy domovních odpadů plyne, že ve 200 kilogramech odpadů, které ročně vyprodukujeme, je zhruba 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla, 5 kg kovů a asi 1,4 kg nápojových kartonů. Všechny tyto suroviny lze znovu využít, je-li odpad správně tříděn. A nadějnou zprávou je, že množství vytříděného odpadu každý rok stoupá.

Tradiční surovinou, vhodnou k recyklaci, je papír. Celulózové vlákno v něm obsažené je možné využít až sedmkrát, v papírnách se přidává do směsi na výrobu nového papíru. Recyklovaný papíru se používá na výrobu novin, lepenkových krabic, toaletního papíru a podobně. Ještě vděčnější surovinou je sklo, které lze používat prakticky donekonečna. Z vytříděného a rozdrceného skla se nejčastěji vyrábějí láhve na minerálky a pivo. Plasty se zpracovávají různými technologiemi podle druhu. PET lahve se po rozemletí používají na výrobu koberců, netkaných textilií či jako výplň do spacáků a zimních bund, z igelitových sáčků a tašek se dělají různé fólie a polystyren je vhodný k přeměně na speciální cihly. A konečně nápojové kartony lze recyklovat třeba na stavební izolaci.

Symbolem ekologického i ekonomického nakládání s obaly se od roku 2000 stal takzvaný Zelený bod, dvě propletené zelené šipky v kruhu. Tato značka na výrobcích informuje o tom, že za obal byl uhrazen finanční příspěvek pověřené společnosti EKO-KOM a tedy v ceně výrobku jsou již zahrnuty náklady spojené s tříděním a recyklací odpadu. Koupě výrobku se Zeleným bodem proto znamená, že kupující obalem nezatíží životní prostředí.

Do systému EKO-KOM, který běží od roku 1999, se zapojuje stále více měst. Princip je jednoduchý: společnost EKO-KOM, a.s. vybírá od výrobců a dovozců poplatky za uvedení obalu na trh a z utržených peněz vyplácí odměny obcím, a to přísně podle množství odpadu, které jejich obyvatelé vytřídí. Třídit odpad se tedy každé obci jednoznačně vyplácí. Z celorepublikových průzkumů však vyplývá, že zatímco sběrná místa pro třídění odpadu jsou stále dostupnější, skutečné využití občany zatím zaostává.

Praha 5 začala s tříděním odpadu teprve nedávno. Většina ze současných 220 separačních hnízd byla nainstalována až počátkem roku 2000. Od té doby ročně přibývá 4-5 nových stanovišť a to zejména v místech s novou bytovou výstavbou. V současné době připravujeme na základě podnětů občanů umístění dalších třech nových sběrných hnízd a to jednoho v ulici Hennerova a dvou v ulici Werichova na Barrandově.

Ing. Angela Morávková
Radní pro oblast životního prostředí