Starosta Prahy 5 Daniel Mazur se zúčastnil pietního aktu u obnoveného náhrobku Kašpara Royka na Malostranském hřbitově

25/04/2019

U příležitosti 200. výročí úmrtí Kašpara Royka, prvního Slovince, který byl rektorem Univerzity Karlovy, proběhlo ve středu 24. dubna 2019 mezinárodní sympozium v Karolinu v Praze. Sympozium připravila společně Univerzita Karlova, Univerzita v Mariboru a velvyslanectví Slovinské republiky v ČR.

Po skončení sympozia proběhla u obnoveného náhrobku Kašpara Royka na Malostranském hřbitově pietní akce, kdy se památce zesnulého Kašpara Royka poklonili předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera, předseda Národní rady Slovinské republiky Alojz Kovšca, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, rektor Univerzity v Mariboru Zdravko Kačič, starosta Prahy 5 Daniel Mazur a starosta Mariboru Saša Arsenovič.

Kašpar Royko (1744-1819), katolický kněz, teolog, historik a pedagog byl rektorem Univerzity Karlovy v 18. století. Obnovu jeho náhrobku na Malostranském hřbitově spolufinancovala Správa pražských hřbitovů a město Maribor. Právě v oblasti dnešního Mariboru se Royko před dvě stě lety narodil. Maribor je dnes druhé největší slovinské město, významné univerzitní, kulturní a průmyslové centrum.

Odhalení obnoveného náhrobku.

Starosta Prahy 5 Daniel Mazur.

Předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera (vlevo) a starosta Prahy 5 Daniel Mazur.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima (vpravo) a starosta Prahy 5 Daniel Mazur.

Obnovený náhrobek Kašpara Royka na Malostranském hřbitově.