Spolek Hájovna pokřtil brožuru o knížeti Thun-Hohensteinovi

22/05/2019

V pátek 17. května 2019 se konal v cibulecké hájovně křest brožury „Kníže-biskup Leopold Leonhard Thun-Hohenstein, jeho statek a krajinný park Cibulka“, jejíž autorkou je Dr. Irmhild Elisabeth Heckmann.

Slavnostního pokřtění brožury se zúčastnili starosta Prahy 5 Daniel Mazur, radní Štěpán Rattay a Zdeněk Doležal a hosté z Pasova, kde šlechtický rod Thunů působil. Starosta Mazur se ujal zahájení křtu a následně přítomným představil kunsthistoričku a autorku brožury Irmhild Elisabeth Heckmann.

Krátkým recitálem na violoncello J.S.Bach – Suita C-dur navázala Milada Gajdová, která hraje na unikátní francouzský nástroj signovaný N. Lupot Luthier du Roi et de l’Ecole Royale de Musique, Paris 1819.

Zajímavou historii parku, statku a osobnost kníže-biskupa a rod Thunů představil Mgr. František Šuman z Děčínského zámku, který do 30. let minulého století rodu Hohensteinů patřil.

Se spolkem pátá městská část dlouhodobě spolupracuje a různými formami jeho aktivity podporuje.

Starosta na závěr poděkoval zejména dobrovolnicím Markétě Fléglové a Dagmar Šormové za obětavou práci, kterou zde pro místní obyvatele konají.

Spolek Hájovna vznikl na podzim roku 2015 na základě občanských aktivit lidí z Cibulek, kteří chtějí zachovat odkaz pasovského biskupa, který založil usedlost a krajinný park Cibulka. Spolek je dobrovolným, komunitním sdružením lidí, kteří svou občanskou aktivitou chtějí přispět k oživení lesoparku Cibulka. Hájovnu a její okolí postupně zvelebují a po desítkách let se jim ji podařilo otevřít veřejnosti. Pořádají zde mnoho komunitních, kulturních a sportovních akcí a pečují o místní přírodu.