Situace ohledně parkování na střeše úkrytu CO v ulici Wassermannova je vyřešena

07/10/2016

Městská část Praha 5 vstoupila do řešení situace ohledně parkování na střeše dvou krytů CO v ulici Wassermannova, která souvisí s opravami střechy. Podle vyjádření správce úkrytu CO, Správy služeb hlavního města Prahy (SSHMP), jsou opravy na střeše úkrytu CO nutné z důvodu zatékání dešťové vody do vnitřních prostor. Na opravy naváže úprava parkovacích stání. Konkrétně se jedná o umístění mechanické zábrany u každého stání, kterou bude moci ovládat pouze nájemce místa a SSHMP. Nájemci budou současně vázáni povinnostmi, např. včasným vyklizením prostoru v případě potřeby.

Vyřešená je i budoucí výše nájemného za venkovní parkovací stání.

„Nemůžeme zasahovat do kompetencí hlavního města a jeho institucí, ale podařilo se nám se Správou služeb hlavního města Prahy dohodnout na pěti stech korunách měsíčně, což je rozumná cena,“ říká radní pro dopravu Tomáš Homola (DJK).

Parkování v této lokalitě by mělo pomoci i plánované P+R parkoviště na budoucí konečné prodloužené tramvajově tratě, kde by mohla vzniknout parkovací kapacita i pro dlouhodobé stání místních obyvatel,“ dodal radní Homola.

Níže přikládáme vyjádření SSHMP:

Správa služeb hlavního města Prahy (dále jen „SSHMP“) je příspěvkovou organizací zřízenou hlavním městem Prahou, mezi jejíž hlavní činnosti patří zajištění materiálně technického zázemí pro činnost hlavního města Prahy, mj. i zajišťování správy, technického servisu a údržby úkrytů civilní ochrany (dále jen „CO“). Mezi další činnosti SSHMP patří pronajímání objektů a úkrytů civilní ochrany svěřených organizaci do správy s tím, že takto získané prostředky jsou určeny k využití právě pro účely údržby objektů a úkrytů CO, jejichž primární účel je ochrana obyvatel v případě vyhlášení krizového stavu.

Termín oprav střechy a následné úpravy parkovacích ploch budou včas a s dostatečným časovým předstihem oznámeny po dokončení potřebných správních řízení s úpravami souvisejícími, s věcně příslušným správním orgánem městské části Praha 5. Informace o termínu zahájení úprav bude zveřejněna v místě a na internetových stránkách Úřadu městské části Praha 5 (a dále taktéž na stránkách správce www.sshmp.cz).

Po provedení úprav dojde ke změně režimu parkování na střechách těchto úkrytů CO, a to zejména z důvodu zamezení neregulovaného využívání střechy, které vede k nutnosti provést úpravy objektu, aby byl zachován jejich primární účel. Pokud by byl současný faktický stav ponechán, mohla by v budoucnu nastat situace, která by znemožnila využívání úkrytů v souladu s jejich hlavním účelem – ochranou obyvatel.

Regulace parkování na střechách objektů úkrytů civilní ochrany nepřinese zánik současných parkovacích míst, ale v prvé řadě to, že uživatelé (nájemci parkovacích míst) budou mít garanci dostupného parkovacího místa, neboť parkovací místa budou vybavena mechanickým zařízením zabraňujícím, aby na parkovacím místě byla umístěna vozidla bez souhlasu jejich pronajímatele. Současně bude tímto SSHMP umožněno řádně vykonávat práva a povinnosti vlastníka (hl. m. Prahy), a sjednotit podmínky využívání jak vnitřních, tak venkovních stání vozidel, s ohledem na případnou potřebu tzv. „úplného zpohotovostnění úkrytu CO“ (pozn. dosavadní nájemci krytého parkování jsou smluvně vázáni k vyparkování vozidla v případě uvedení úkrytu do pohotovostního stavu).

Výši nájemného za venkovní parkovací stání příspěvková organizace stanovila na částku ve výši 500,- Kč za 1 měsíc, tedy na částku zdaleka nedosahující běžného komerčního využití, která bude využita k pokrytí údržby a oprav úkrytů CO. O zájmu občanů dostatečně vypovídá skutečnost, že SSHMP v současné době eviduje žádosti zájemců o parkovací stání, které pokrývají již 70% celkové kapacity vyhrazené pro parkování na střechách zmiňovaných úkrytů CO. Další zájemci o parkování se mohou přihlásit na kontaktním emailu: skopcova@sshmp.cz.