Radnice připravuje oslavy stoletého Smíchova

18/02/2003

Radní páté městské části připravují oslavy výročí 100 let povýšení Smíchova na město, ke kterému došlo císařským rozhodnutím dne 22. února 1903.

Oslavy nechceme pojmout jako jednorázovou izolovanou akci. Připravili jsme proto projekt s názvem Sto let Smíchova, který nás bude provázet celým rokem 2003,” uvedl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík (ODS). V první etapě na oslavy radní připravují uvolnění částky 402 tisíc korun z rozpočtové rezervy.
Přijďte se na pěší zónu u Anděla v sobotu podívat i Vy!

Radní Lucie Vávrová a starosta Milan Jančík razítkují v pátek na pěší zóně před Zlatým Andělem pohledy pamětním razítkem.

Další podrobnosti o oslavách i první fotky z nich najdete po kliknutí na titulek této zprávy.

Podle starosty projekt důstojným způsobem připomene a představí Smíchov jak starý, historický, tak i jeho novou podobu. Radnice očekává, že se k oslavám podle svých možností připojí i různé spolky a sdružení či firmy a výsledný počet akcí plánovaných i očekávaných se ještě rozroste.

Pozvánkou na významné sobotní datum bude páteční pouliční představení historického hudebního souboru v dobových kostýmech. Soubor budou v pátek 21. 2. 2003 na pěší zóně před Zlatým Andělem a KOC Nový Smíchov provázet dva vyvolávači, kteří budou kolemjdoucím od 16:00 do cca 18:00 hodin rozdávat upomínkové pohlednice a zvláštní “historické” vydání listu Pražská pětka. Pohlednice si budou moci občané nechat orazítkovat od současných radních pamětním razítkem. “Sto let Smíchova” Páteční prolog by měl podle klimatických podmínek zakončit okolo 18 hodiny ohňostroj nad parkem Sacre-coeur.

Hlavní program první etapy oslav proběhne v sobotu 22. 2. 2003 od 10:30 opět v prostorách pěší zóny okolo Anděla. Pouliční představení dvou historických hudebních souborů v dobových kostýmech bude na pódiu před Zlatým Andělem střídat divadelní soubor Trakař a žertovně laděné vystoupení lidových kejklířů.

O příchozí bude dobře postaráno. V nálevně by měla být k disposici medovina a svařené víno, u stolů pak možnost zapojit se do partičky maryáše či se pokochat pohledem na tančící děvy. Celou atmosféru by měly, kromě starých reklam a plakátů, dokreslovat dobové postavy jako například policajt, obchodník, nabízející lístky na výlet vzducholodí nebo do biografu, mastičkářka a kamelot, opět nabízející dobovou Pražskou pětku a výroční pohlednice, které si budou moci zájemci nechat podepsat od starosty nebo členů rady MČ Praha 5 a orazítkovat pamětním razítkem. Okolo čtvrt na čtyři odpoledne by měl současný starosta dostat glejt o povýšení Smíchova na město, možná, že od samotného “císařpána”.

V další etapě celoročních oslav Sto let Smíchova by měly být zprovozněny speciální informační internetové stránky jak pro laickou veřejnost, tak i pro novináře. Na nich by pak všichni zájemci získali přehled o dalších připravovaných akcích v rámci oslav. Předběžně můžeme říci, že se připravuje březnový Ples národnostních menšin, dubnová výstava v Portheimce (Karel Gott – obrazy, Alan Pajer – fotografie), květnový Květinový ples, červnový Dětský den, Hudební festival “Smíchov 2003” na červenec, na srpen pak akce pro děti, které zůstaly o prázdninách doma. V září by měly proběhnout svatováclavské hody a pouť. V říjnu se pak počítá se dny mezinárodní kuchyně, v listopadu pak malé plavecké závody v rekonstruovaném bazénu u ZŠ Weberova a v prosinci pak s vánočními trhy a koncerty.