Radnice Prahy 5 svolala na místo stavby viladomů Na Farkáně jednání s občany a developerem, chce jednat o budoucím vývoji

19/09/2016

Radnice Prahy 5 svolala na místo stavby viladomů Na Farkáně jednání, které proběhne mezi radnicí, obyvateli a developerskou společností Central Group. Radní chtějí přímo na místě vstoupit do dalšího jednání s developerem, které by se mělo týkat zejména další případné výstavby.

„Obě stavby, které již mají vydané stavební povolení a v současné době se staví, by měly být dostaveny. Případné další územní řízení ale bude ze strany radnice pečlivě sledované, budeme tlačit na developera, aby eventuální navazující výstavba lépe zapadla do architektonického rázu lokality,“ říká starosta Radek Klíma (TOP 09).

Jednání proběhne v úterý 20. září.

Pokud by developer nepřistoupil na požadavky radnice, jsou radní připraveni odstoupit od zápůjčky pozemků z roku 2012. To by mělo se vší pravděpodobností právní dohru, neboť zápůjčce předcházela Smlouva o uzavření budoucí smlouvy darovací z roku 2011a Smlouva o provedení stavby z roku 2012, uzavřená mezi Hl. m. Prahou a tehdejším vlastníkem pozemků.

Výstavba viladomů Na Farkáně se táhne již několik let. O hlavní podklad ke stavebnímu povolení, územní rozhodnutí, bylo požádáno již v dubnu 2004. To nabylo právní moci po odvoláních v roce 2009. Následně vydané a platné stavební povolení se vztahuje k objektům B1, B2. Developer má v plánu v místě postavit další objekt C, k čemuž musí nejdříve získat územní rozhodnutí. Podle Územního plánu je zde výstavba možná, neboť se jedná o funkční plochu OC – čistě obytnou, kde navíc není určen kód míry využití území (není zde limitována výška / maximální počet pater).

V celém případě je třeba oddělit výkon státní správy (stavební úřad) a samosprávy (volení zástupci). Státní správa je vázána předpisy, zákony a vyhláškami, kterých se musí striktně držet a nesmí konat v rozporu s nimi. Nemůže proto brát ohled na osobní pocity, dojmy a názory, přestože názory úředníků mohou být zcela odlišné. Pokud v rámci řízení vyhoví všechny předložené podklady a důkazy, státní správa v souladu se zákonem musí vydávat povolení. Rozhodování samosprávy není takto striktní, resp. neváže se předpisy. Nicméně není možné, aby zasahovala do výkonu, jednání a rozhodování státní správy.

Samospráva MČ Praha 5 vstupuje do vývoje v r. 2012 zapůjčením pozemků, které developer potřebuje pro zařízení staveniště a vedení / řešení inženýrských sítí. Dne 5. 4. 2012 byla podepsána s CG smlouva o právu provést stavbu dalších souvisejících stavebních objektů (sloupy veřejného osvětlení, nový chodník s vjezdy do viladomů, prodloužení komunikace) na pozemcích parc. č. 1484/80, 1484/81, 1484/82, vše k.ú. Košíře, obec Praha. Těmto smlouvám však předcházela Smlouva o uzavření budoucí smlouvy darovací z roku 2011a Smlouva o provedení stavby z roku 2012, uzavřená mezi Hl. m. Prahou a CG. Současná Rada MČ Praha 5 je tak vázaná historicky sjednanými závazky. Vedení radnice proto vstoupilo do jednání s Central Groupem a zástupci sousedících domů s cílem dohodnout kompenzace místním občanům. Učiněná nabídka však byla odmítnuta ze strany zástupců sousedních domů. I přesto samospráva dohodla nadstandardní výši nájmu, a finanční prostředky z něho budou alokovány ve prospěch majitelů sousedních domů, případně budou investovány do předmětného území.