Radnice Prahy 5 předala pomoc řeckým partnerům

30/01/2008

V rámci pracovní návštěvy partnerské městské části Atheny Kalithea navštívila delegace městské části Praha 5 v čele se starostou Milanem Jančíkem město Aigio, které se nachází v jedné z oblastí, jež byly během léta 2007 zasaženy rozsáhlými ničivými požáry. Za účasti velvyslankyně České republiky v Řecku paní Hany Mottlové zástupci městské části Praha 5 oficiálně předali starostovi Apostolu Karafotiasovi a zástupcům Městského úřadu v Aigio traktor Zetor Proxima. Jedná se o společný dar městské části Praha 5, českého výrobce traktorů firmy Zetor a společnosti Demeter S.A., která podnik Zetor v Řecku zastupuje.

„Předání traktoru je vyjádřením sounáležitosti s naším řeckým partnerem a traktor je určen na odstraňování škod po loňských ničivých požárech. V době pražských povodní pomohla naší městské části partnerská města ze zahraničí. Nyní nastala možnost vzájemnou solidaritu oplatit,“ uvedl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

MČ Praha 5 uvolnila na tuto pomoc částku 400 tisíc korun českých.

„Traktor značně usnadní pomoc při likvidaci následků této přírodní katastrofy, pomůže zabránit sesuvům půdy a při novém zalesnění postižených oblastí. Po požárech v oblasti v podstatě neexistuje vegetace a zničené jsou samozřejmě olivové háje, které obyvatele živily po celé generace,“ říká zástupce starosty Lukáš Herold, který má na starosti spolupráci právě s řeckou Kallitheou.

Během krátkého pobytu se uskutečnila také jednání české delegace se zástupci partnerského města o další možné spolupráci s MČ Praha 5, například o kulturních výměnách nebo výměnných pobytech dětí. Některé projekty bude snaha realizovat ještě v tomto roce.

Starosta MČ Praha 5 a velvyslankyně České republiky v Řecku převzali čestnou plaketu od prefekta Achaie Dimitrise Katsikopoulose, kterou jim předal předseda Podniku pro rozvoj prefektury Achala Dimitris Filippatos.