Radnice Prahy 5 nedotuje akci pivovarů

23/08/2007

Dnes 23. 8. 2007 otiskla Mladá fronta Dnes velmi zavádějící článek, jehož úkolem je nejspíš záměrně poškodit Městskou část Praha 5. Článek se týká Festivalu piva a hudby, jehož autorem je redaktor Aleš Berný.

Jednou ze zásadních nepravdivých informací v článku je, že Městská část Praha 5 poskytla pořadateli grant a redaktor tuto větu vtiskl do úst radnímu pro kulturu MČ Praha 5. V žádném případě se nejedná o grant, ale o příspěvek, který je součástí hlavního schváleného rozpočtu MČ Praha 5 pro rok 2007.

O zaujatosti článku a profesionalitě novináře hovoří také velká nepravda o prezentaci čtyřiceti soukromých pivovarů. Jednoduchým ověřením informací na veřejně přístupných portálech, např. www.festivalpivaahudby.cz . Na této akci se bude prezentovat dvacet značek piva od jednoho výrobce, a to Pivovary Staropramen a.s., Praha 5.

Také bylo uvedeno špatné datum konání akce. Správný termín je 14. – 15. 9. 2007.

„Jedná se o první ročník kulturní akce, která přiláká do Prahy 5 návštěvníky. Připravený je bohatý kulturní program na více scénách. Jsem překvapen, jaká témata volí opozice v boji proti vedení radnice. Jejich slovník a vyjádření mi silně připomínají dobu před 17ti lety, řekl radní pro kulturu MČ Praha 5 Michal Tuček. Zároveň dodává, že je úsměvné srovnávat festival v hlavním městě s festivalem v Táboře. „Jsem nerad, že Tábor nemá takové možnosti k podpoře kultury a umění, avšak to pro mne neznamená, že Praha 5 přestane být kulturním leadrem na levé straně Vltavy v Praze,“ dodal Tuček.

Finanční prostředky, které jsou v rozpočtu zapojeny na krytí akcí, jako např. Festival piva a hudby, Dětský den, Smíchovské léto – Klamoklání, Sousedská, Pražský karneval nebo Febiofest, jsou částečným odvodem výtěžku z výherních hracích přístrojů.

Silně zavádějící informace zveřejnila Mf Dnes také o připravovaném Klamoklání – programu na Klamovce v rámci Dnů Evropského kulturního dědictví. Tento projekt pořádá Městská část Praha 5, která si najala na uspořádání akce profesionální agenturu. Obvinění zastupitele MČ Praha 5 pana Herberta Heisslera z toho, že soubor jehož je členem dostal nějaké finanční prostředky jsou nepravdivá.

„Kolega Heissler je členem souboru, který bude v rámci programu vystupovat. Avšak vystupuje bez nároku na honorář. Uvedená částka 550 tisíc korun jsou prostředky na celkovou organizaci akce, která je pro veřejnost zdarma přístupná a zahrnuje velice pestrou nábídku víkendového vyžití, a to ve dnech 8. a 9. září,“ vysvětluje radní Michal Tuček.