Praha 5 zajistí posílení provozu autobusových linek 123 a 128

03/02/2016

Rada MČ Praha 5 schválila dodatek ke smlouvě o spolupráci při zajištění dopravní obslužnosti oblasti Žvahova autobusem č. 128, podle něhož městská část přispěje hlavnímu městu, resp. organizaci ROPID, na letošní celoroční provoz „stodvacetosmičky“ částkou ve výši 630 tisíc korun. „Podle dohody tak hlavní město zaplatí provoz o pracovních dnech mezi 6 – 20. hodinou, zbytek doplatíme my,“ říká zástupce starosty Jan Smetana.

Obdobná situace nastává i u autobusové linky 123, na jejíž provoz mezi stanicí metra Anděl a zastávkou Kavalírka městská část ve svém letošním rozpočtu vyhradila 4,5 mil. Kč. Linka je v zastávce Kavalírka ukončena od září 2012. Tehdy ROPID v rámci optimalizace vedení tramvají a autobusů zrušil ukončení linky na Andělu s tím, že cestující ze Šmukýřky přestoupí na Kavalírce na tramvaj.

I přes protesty městské části, jejích občanů i žádost Zastupitelstva MČ Praha 5 z ledna 2015 adresovanou na hlavní město, nebyla linka v úseku Kavalírka – Anděl (Na Knížecí) obnovena.

Chápeme snahu hlavního města ve hledání úspor, ale v oblasti Cibulek žije téměř 7000 obyvatel, kteří každý den jezdí k Andělu za nákupy, k lékaři nebo na úřady. Vzhledem k tomu, že přestup na tramvaj v zastávce Kavalírka je nejen nekomfortní, ale i nebezpečný, rozhodli jsme se tímto finančním příspěvkem podpořit naše občany. Pokud nebudeme podporovat kvalitní MHD, přesednou lidé do aut, které ještě více zacpou smíchovské ulice,“ uvádí radní Petr Hnyk.

Podle analýzy, kterou si městská část nechala udělat, je využitelnost autobusu 123 ve směru do centra 85 – 90 %, ve směru z centra 75 %.

„Nepomohlo by proto ani omezení na každý druhý spoj,“ dodává radní.