Praha 5 připravuje výhled školství do roku 2010

16/03/2003

Rada MČ Praha 5 vzala na vědomí rozbor stávajícího stavu školství na území městské části a souhlasila s koncepčním materiálem Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy mateřských a základních škol MČ Praha 5. “Připravovanou koncepci jsme již probírali s řediteli škol a před jejím předložením do ZMČ Praha 5 ještě uspořádáme pro zastupitele seminář,” uvedl místostarosta Ondřej Gál (ODS), který materiál spolu s příslušným odborem a komisí pro výchovu a vzdělávání připravoval.

Praha 5 připravuje výhled školství do roku 2010

Uvedený materiál navazuje na zmapování situace v základních a mateřských školách v roce 2001, které bylo východiskem k prvnímu zefektivnění celé školské soustavy v roce 2002 a vychází z demografické situace a projekce jejího vývoje v dalších letech. Dalšími podklady pak byla stávající struktura vzdělávací nabídky škol (a její předpokládaný vývoj), stejně jako institucionální struktura vzdělávacího systému a tendence jejího vývoje.

“Výše uvedený rozbor, jakási inventura, ke které se budeme pravidelně každé dva roky vracet a zmíněný Dlouhodobý záměr by nám měly pomoci v mnoha oblastech,” uvedl místostarosta Gál.

“Jednak se zde získají argumenty ve vztahu k magistrátu i ministerstvu školství a na druhou stranu chceme pomocí získaných informací a stanovených krátkodobých a střednědobých cílů naše školská zařízení dobře a efektivně řídit,” dodal.

Podle Gála jde radnici o to, aby se jednotlivé školy (ZŠ i MŠ) profilovaly a dále rozšiřovaly vzdělávací nabídku a své výchovné možnosti. Dále jde i o efektivní (a ekonomické) využívaní kapacit vzdělávacích institucí, jejich technického vybavení a odborného potenciálu. Radnice bude ráda, když vzdělávací nabídka bude odpovídat svým objemem a strukturou požadavkům jednotlivců i MČ Praha 5. Dalším efektem by mělo být vytvoření podmínek pro větší zapojení škol do nabídky volnočasových aktivit dětí a mládeže.

Stranou zájmu radnice nezůstávají ani otázky fungování škol na komplexní úrovni.

“Půjde nám o maximální možné zvyšování kvalifikace a aprobovanosti pedagogů a vytváření podmínek pro jejich růst, stejně tak jako o zvyšování odbornosti vedoucích pracovníků ve školách, především v oblasti managemetu,” řekl místostarosta Gál.

Na uvedený materiál již navazují první kroky, se kterými rada vyslovila souhlas. Půjde o záměr uvolnění odloučeného pracoviště V Úvalu 88 E při MŠ Kudrnova a odloučeného pracoviště U Nesypky 26 při MŠ Nad Palatou 29. Dále pak o záměr sloučení MŠ Renoirova 7/614 se ZŠ Chaplinovo nám. a její přesun do odloučeného pracoviště školy v Renoirova 648. Posledním navrženým záměrem je opuštění vývařoven v odloučených pracovištích Záhorského 886 a 887 při 3. FZŠ Barrandov – V Remízku 919. Uvedené záměry, pro které hovoří krom výrazných ekonomických důvodů (drahé
opravy a neúnosné finanční náklady na uvedení do stavu, který by odpovídal zpřísněným hygienickým normám) i malá naplněnost MŠ, by mělo projednat Zastupitelstvo MČ Praha 5 dne 20. 3. 2003. Provoz by v objektech nebyl zahajován od příštího školního roku.