Praha 5 chce zavést protikorupční linku

12/09/2007

Rada městské části Praha 5 schválila záměr zavedení protikorupční linky. Jedná se o projekt, který připravil Protikorupční výbor ZMČ Praha 5.

„Schválení záměru v konečném důsledku znamená možnost zahájit oficiální jednání s případnými dodavateli služby, jednání s advokátní kanceláří o způsobu provozu a vyhodnocování případných podnětů. Definitivní rozhodnutí o zřízení je teprve před námi,“ řekl radní a předseda protikorupčního výboru ZMČ Michal Tuček.

Základním úkolem protikorupční linky je vytvořit komunikační kanál pro sběr podnětů možného korupčního nebo jinak závadného jednání. V navržené variantě počítá projekt s vyhodnocováním podnětů prostřednictvím externí právní kanceláře. Konečná varianta projektu musí představit také finanční náročnost na rozpočet MČ Praha 5.

Protikorupční linka nenahrazuje zákonnou povinnost každého občana podezření ze spáchání trestného činu ohlásit. Pro občany je to další možnost kontroly úřadu.