Praha 5 bojuje s graffiti pomocí Antigraffiti programu. I díky němu zmizely ze zdejších fasád desítky nápisů a čmáranic

Praha 5 se rozhodla bojovat s graffiti prostřednictvím Antigraffiti programu. Program městská část spustila před třemi lety, během nichž se aplikací takzvaného antigraffiti nátěru podařilo ochránit mnoho fasád objektů ve vlastnictví městské části a nově i fasád domů soukromých majitelů.

Graffiti jsou problém a snad každá městská část se musí vypořádat s výtvory sprejerů. Praha 5 s graffiti bojuje pomocí  Antigraffiti programu. I díky němu zmizely ze zdejších fasád desítky nápisů a čmáranic.

Začali jsme už před třemi lety. Myslím si, že program je velmi úspěšný. V minulém roce jsme ho rozšířili o možnost nabídky antigraffiti nátěru i pro soukromé vlastníky. Je o to veliký zájem,“ řekl Lukáš Herold, místostarosta MČ Praha 5.

V roce 2019 se tento nátěr objevil na dvaceti privátních domech a s dalšími domy by se mělo pokračovat i v roce 2020. „V případě, že je nachystána plocha pro antigraffiti nátěr, zdarma ho uděláme i na soukromých domech,“ připomněl Lukáš Herold.

V tuto chvíli ale není možné uspokojit poptávku okamžitě. Proto případní noví zájemci budou zařazeni do seznamu. Zároveň by radnice chtěla v tomto roce najít plochu pro legální graffiti. „Tak, aby se mohli tito umělci mohli vyřádit spíše tam, než na majetku městské části nebo občanů,“ uvedl místostarosta Herold.

Více informací včetně ankety s občany Prahy 5 se dozvíte z reportáže PrahaTV .

Detaily a podmínky Antigraffiti programu najdete zde.