Potraviny na pranýři – rozšíření služeb aplikace i na možnost podání podnětu ke kontrole přímo z provozovny

Jednoduchá a intuitivní aplikace umožní návštěvníkům vyhledat požadovanou informaci o nevyhovující potravině podle názvu výrobku, druhu potraviny, prodejce, země původu a distributora. Informuje spotřebitele o zjištění nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravinách a o uzavřených provozovnách v oblasti společného stravování, výroby a prodeje potravin. Do budoucna se chystá otevření aplikace i pro další dozorové a inspekční orgány, jakými jsou například Státní veterinární správa nebo Hygienická služba.

Důvodem pro vznik projektu byla skutečnost, že v současnosti se v maloobchodní síti ve stále větší míře setkáváme s nevyhovujícími potravinami. Výrobci a prodejci se pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení potravin nejakostních, falšovaných a nebezpečných. Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně.

Mobilní aplikaci si můžete stáhnout na webu, nebo je spotřebitelům k dispozici na níže uvedené adrese: www.potravinynapranyri.cz.

Nově zde naleznou spotřebitelé přehled provozoven, které Stání zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela pro závažná hygienická pochybení. Uživatelé zde mohou vyhledávat prostřednictvím interaktivní mapy pod ikonou „Najdi v okolí”, která ukáže nevyhovující provozovny v okolí spotřebitele prostřednictvím GPS modulu. Další možností je dlaždicové uspořádání, kde jsou provozovny seřazeny od nejaktuálnějšího záznamu.

Spotřebitelé zde naleznou veškeré údaje potřebné k identifikaci provozovny:

• Adresu
  • Název na vývěsním štítě
  • Datum uzavření i otevření
  • Podrobný popis pochybení a fotodokumentaci

Vedle hlavního účelu – zveřejňování prohřešků – je záměr v dohledné době přidat také vzdělávací část, která by se věnovala zvyšování obecné informovanosti o všem, co se kvality a jakosti týče. Aplikace se tak vedle finančních sankcí ukládaných ve správním řízení stane dalším nástrojem, jak dostat pod tlak nepoctivé výrobce a prodejce potravin.

Jejími hlavními přednostmi jsou přehlednost, transparentnost a rychlost. Databáze bude průběžně doplňována z výsledků kontrol dozorových orgánů. Prostřednictvím aplikace mohou spotřebitelé přímo z provozovny podat podnět ke kontrole, přičemž modul GPS rozpozná, na který místně příslušný inspektorát SZPI podnět odeslat.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR