Galerie Portheimka vzdá hold Bořku Šípkovi

11/09/2016

Pocta Bořkovi… Tak se bude jmenovat výstava v Galerii Portheimka na Smíchově, kterou organizátoři věnují nedávno zesnulému výtvarníkovi, designérovi a architektovi Bořku Šípkovi.

Ambiciózní projekt, který spolupořádá městská část Praha 5, s bohatým doprovodným programem, představí autorovu tvorbu zejména z období dvou posledních dekád. „Osobně jsem Bořka Šípka znal a několikrát jsem ho navštívil i v jeho sklárně. Vždy jsem si vážil jeho práce, proto je mi ctí, že mu prostřednictvím této výstavy můžeme vzdát hold,“ uvedl starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09), který nad výstavou převzal záštitu. Akce bude probíhat za účasti Šípek Tým ze sklárny Anežka a obou Šípkových synů. Výstava bude veřejnosti otevřena od 6. září do 16. října, vždy od úterý do neděle od 13 do 18 hodin.

Koncepce výstavy zahrnuje nejen Šípkovu rozsáhlou sklářskou tvorbu, ale také nábytek a designové předměty, navrhované pro špičkovou italskou designérskou společnost Driade, tedy unikátní exponáty, které v Česku prezentovány dosud nebyly. Jde o originální designerské artefakty, jež pro firmu vytvořil.„Návštěvníci budou mít dále možnost seznámit se také s autorovou architektonickou tvorbou ve formě návrhů, skic a studií. Tato oblast Šípkovy práce je v Česku málo známá, přestože v zahraničí, a zejména v Asii, byl Šípek vyhledáván a uznáván především jako architekt,“ uvedla Simona Chytrová, která se na přípravě expozice výrazně podílela.

Zajímavá bude bezpochyby audiovizuální část výstavy, sestavená z fotografií, videí a dalších materiálů z rodinných archivů. Výstava také nabídne veřejnosti atraktivní doprovodný program: v termínu 7. – 9. října se v prostoru před Galerií Portheimka uskuteční sklářský workshop, pořádaný společně s Vyšší odbornou školou sklářskou z Nového Boru, na kterém diváci uvidí nejen sklářské exhibice, ale budou mít sami možnost si řemeslo vyzkoušet pod vedením předních českých sklářů ze sklárny Anežka. Výstavu doplní také série přednášek pro veřejnost pod vedením architekta Zdeňka Lukeše na téma „Hrad – Havel – Šípek“, projekce dokumentů a komentované prohlídky.

Projekt obsahově i organizačně zajišťuje Studio Pět ve spolupráci s Šípek Teamem, Driade, Fondem Bořka Šípka a Vyšší odbornou školou sklářskou v Novém Boru. V poslední den výstavy, 16. října od 15 hodin, proběhne v prostorách galerie aukce, jejíž výtěžek bude věnován Klinice dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol. Záštitu nad akcí převzal starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09), radní pro kulturu pátého obvodu Viktor Čahoj (TOP 09) a Kateřina Valachová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

Více informací a aktualizace programu naleznete ZDE