Kvůli vydatnému dešti se Praha preventivně připravuje na povodně. Mimo jiné budou vyklizeny náplavky

14/05/2021

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes k preventivnímu uzavření pražských náplavek a uzavření vrat na Čertovce.

První stupeň povodňové aktivity znamená uzavření vrat na Čertovce a vyklizení a uzavření pražských náplavek. Vrata na Čertovce budou uzavřena dnes po poledni, k vyklizení a zabezpečení náplavek dojde do dnešního večera. Od té doby nebudou náplavky přístupné veřejnosti. Obyvatelé musí vozidla z náplavek odstranit nejpozději do dnešních 18 hodin, jinak budou kvůli jejich ochraně odtažena. Poté budou pražské náplavky uzavřeny také pro pěší. Vyklizený a uzavřený prostor bude ve zvýšené míře monitorován hlídkami městské a státní policie. Uzavírka platí do odvolání.

Tam, kde je to možné, bude průtok vody Prahou částečně řízený regulací na vodních nádržích. Vodní díl Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění. Praha by se měla blížit k průtoku 500 m3 za sekundu, což odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity. Plánovaný průtok znamená zastavení plavby v části Vltavy u Holešovic, kde je limit pro uzavření plavby průtok 450 m3 za sekundu. V dalších částech města jsou limity pro uzavření plavby vyšší – v centru 600 m3/s a u Jiráskova mostu 800 m3/s.

Berounka a Sázava by měly v Praze kulminovat v sobotu ráno, proto Povodí Vltavy dnes preventivně uzavře Čertovku. Ta, vyjma protipovodňových cvičení a pravidelných zkoušek funkčnosti, nebyla uzavřena od roku 2013.

Meteorologové původně předpokládali, že se dnes srážky přesunou na Moravu, ale to se nestalo. Srážky nad Berounkou sice ustávají a tento trend by měl pokračovat, ale na Sázavě stále vydatně prší, proto je preventivně zvýšený odtok z Vodní nádrže Švihov (Želivka).

Vedení města, složky IZS a další organizace zůstávají v pohotovosti a situaci budou nadále sledovat a vyhodnocovat. První povodňový stupeň nastal na základě vyhlášené výstrahy ČHMÚ. Ten může formálně nastat vyhlášením výstrahy nebo přesahem průtoku 450 m3/s.