Exkurze do Krakova a Osvětimi

Před Vánocemi jsme my, žáci 9. ročníku Základní školy a mateřské školy Barrandov, Chaplinovo náměstí, vyrazili na exkurzi do Polska.

Vyjeli jsme brzy ráno a již po obědě jsme procházeli krásným historickým centrem Krakova. Královský hrad Wawel s katedrálou, kde jsou hrobky polských panovníků, určitě stál za zhlédnutí. Vyšplhali jsme i k největšímu zvonu v Polsku – Zikmundovi.

Po setmění jsme dorazili na náměstí, kde probíhaly adventní trhy. Nic honosného, ale milé. Výborné jídlo. Příjemně nás překvapilo, že všude bylo čisto. V kavárně u náměstí jsme ochutnali nejúžasnější horkou čokoládu, jakou jsme kdy pili. Utrmácení nákupy jsme dorazili do hotelu. I když měl jen dvě hvězdičky, bylo ubytování příjemné.

Pochutnali jsme si na snídani, nabrali energii pro následující zážitky a vyrazili do Osvětimi – Auschwitz.

Uvítal nás nápis Arbeit macht frei a spousta smutných a těžko uvěřitelných informací. Průvodci byli sympatičtí a podali nám vyčerpávající výklad. Nejvíce na nás zapůsobily hromady vlasů, bot, kufrů a potřeb, které si lidé s sebou brali v domnění, že jedou začít nový život.

Druhá zastávka v Auschwitz II – Birkenau (Březinka) byla ještě pochmurnější. Byl to vyhlazovací tábor. Koncentrační tábor vybudovaný na zelené louce. Koleje zde končí a lesík odděluje ubikace od budov krematoria. Tíživou atmosféru podtrhovala zima a poletující sníh. Byli jsme rádi, že můžeme nasednout do vyhřátého autobusu. Cesta byla sice dlouhá, ale jeli jsme „domů“.

Osvětim někoho zasáhla více, někoho méně, ale dotkla se všech. Určitě k tomu přispěla i předvánoční doba. Jsme rádi, že jsme se této exkurze mohli zúčastnit, a také je třeba dodat, že akci nám zaplatila Městská část Prahy 5.

Děkujeme.

Žáci 9. A a 9. B