Canisterapie aneb když psí láska léčí

Pracovníci Domu sociálních služeb s odlehčovací pobytovou službou Na Neklance v Praze 5 se na jaře roku 2014 rozhodli svým klientům zase o něco více zpříjemnit dny pobytu a obohatit je právě psí láskou. V březnu téhož roku byli poprvé pozváni prostřednictvím paní ředitelky Zuzany Daušové, dr.h.c. of Cynology and Social Service (CLCI/USA) z Helppesu psí studenti s lektorkou do pobytového zařízení Na Neklance .

Nezisková organizace Helppes se mimo jiné zabývá speciálním výcvikem canisterapeutických psů, kteří jsou připraveni praktikovat canisterapeutické metody, včetně polohování v domácnostech, ale i zařízeních. Pro výkon této terapie musí mít pes vrozeně vyrovnanou povahu, lásku k lidem, absolutní absenci agresivity, být komunikativní, přizpůsobivý, snášenlivý k manipulaci a bez projevů bázlivosti, lekavosti a prchlivosti. 

„Všichni víme, že pes je nejlepší přítel člověka, ale zcela jistě to není pouhý slogan, toto rčení má však hlubší význam. Ten, kdo má psa vedle sebe každý den, určitě potvrdí, že je to věrný společník, hlavně do nepohody, léčitel lidských duší, ale i těla, můžete se na něj spolehnout, nezklame Vás a oplácí Vám nezištnou láskou.  Pes není jako člověk, nevyčítá, neštítí se našich nemocí, nesoudí, nekritizuje. Stačí se na něj podívat a jeho oči odpovídají: „Mám tě rád“, jsi pro mně důležitý, potřebuji tě““, řekl Petr Lachnit (ANO), radní pro sociální oblast.

Klienti v pobytovém zařízení Na Neklance byli psími studenty nadšeni a canisterapii zde pravidelně provádí.

Canisterapie zde nepřináší „pouze“ pohlazení na duši klientů, ale i trénink při rozvoji jejich jemné motoriky klientů (hlazení a drbání psů a mazlení se s nimi, házení a odebírání od psů „aportů“ – předmětů z nejrůznějších materiálů a různých velikostí, tvarů i váhy, přetahování se se psy o hračku apod. aktivity).

Díky terapii dochází u klientů ke zlepšení verbálních interakcí, redukci úzkosti a osamělosti, zlepšení schopnosti koncentrace a postřehu, potlačení negativistických pocitů, zlepšování dlouhodobé i krátkodobé paměti, rozvoj sociálního cítění, zlepšení komunikace s ostatními klienty, ale i s pečovatelkami, odborným personálem, ale i s příbuznými.

„O tom, že terapie opravdu funguje, svědčí fakt, že klienti jsou zvyklí využívat canisterapii skupinovou, ale i individuální. Klient má totiž možnost objednat si psa – terapeuta přímo na pokoj, který za dozoru lektora klienta „léčí““, dodal Lachnit.