ROUŠKY A DEZINFEKCE – sběrná a výdejní místa, informace

Vážení občané, milí sousedé,

roušek je stále málo a je jasné, že budou nadále potřeba. Nošení roušky je povinné kdekoliv ve veřejném prostoru jako prevence proti dalšímu šíření koronaviru. Naším cílem je, aby všichni obyvatelé Prahy 5 měli roušek dostatek. Proto jsme spustili malou kampaň “Roušky pro Pětku”. Děkujeme všem, kteří jste se zapojili a pomáháte šít!

Sběrné i výdejní  místo, kam můžete ušité roušky přinést a nebo si pro ně přijít je ve Vzdělávacím a informačním centru Prahy 5 .

(Štefánikova 249/30, tramvajová zastávka Arbesovo náměstí, telefon 739 310 119).

Seniorům a imobilním občanům rádi dovezeme roušky domů, neváhejte zavolat – 739 310 119.

Výdej dezinfekčního prostředku Anti-COVID je prodloužen, a to až do avizovaného konce nouzového stavu, tedy do 17. května 2020.

Dezinfekce bude vydávána výhradně do obalů o objemu 200 ml, které pro tyto účely zakoupila MČ Praha 5.

POZOR – dezinfekční prostředek bude vydáván na nové adrese:

GALERIE G – výstavní síň
budova radnice Štefánikova 13 a 15, Praha 5
(vstup ze strany od OC Smíchov)

v úterý a ve čtvrtek od 9:00 do 15:00 hodin

Od 22. dubna jsou dezinfekční prostředky vydávány výhradně v obalech o objemu 200 ml, které pro tyto účely zakoupila MČ Praha 5.

Nově jsou ve výdejně v Preslově ul. 5 kromě dezinfekce vydávány také roušky.

Upozorňujeme, že výdej dezinfekčních prostředků bude prozatím ukončen 30. dubna 2020.

Od 14. dubna 2020 si můžete roušky vyzvednout také  ve výdejně dezinfekčních prostředků v Poliklinice Barrandov, Krškova 807:

pravidelně: v úterý a ve čtvrtek 9:00 – 15:00

K distribuci roušek:

Budeme vás kontaktovat ohledně aktuálních možností a domluvy předání.

Výdejní místo: Vzdělávací a informační centrum Prahy 5 – Štefánikova 249/30

Vyzvedávání roušek: ve všední dny od 8 do 10 hodin a od 17 do 19 hodin.

Vaše roušky pomáhají našim seniorům, klientům Centra sociální a ošetřovatelské pomoci, pečovatelkám, organizacím, které se starají o handicapované či jinak znevýhodněné občany, lékárnám, které je distribuují svým klientům – seniorům, praktickým lékařům a pediatrům.

100 roušek jsme věnovali Městské polici.  Strážníci je distribuují v ulicích mimo jiné i bezdomovcům, kteří si roušku těžko shánějí. Děkujeme.

Kromě Vámi ušitých roušek jsme předali i roušky dodané MHMP. Celkem 6 600 roušek pro potřeby MČ Praha 5 poskytl Magistrát HMP.  Více se dočtete v článku: Zástupci Polikliniky Barrandov a Kliniky Kartouzská dnes převzali od radnice jednorázové roušky pro své lékaře a jejich pacienty

Aktuálně se do naší šicí „manufaktury“ zapojily i maminky, jejichž děti trénují v Rugby Tatra Smíchov, dále zaměstnankyně z MŠ Kurandové, ZŠ Grafická a ZŠ Waldorfská a mnoho dalších. Děkujeme úplně všem, kdo s námi šijí.

Podle předsedy krizového štábu Romana Prymuly mají lidé na veřejnosti raději nosit klasické roušky, nikoliv respirátory s ventilem. Proč? Rouškou chrání člověk své okolí, naopak respirátor může vylučovat do prostředí škodlivé viry. „Je nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátor. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí,“ vysvětlil R. Prymula.

Nošením roušky chráníte své okolí a ono zase Vás. Více než kdykoliv jindy je nyní důležitá součinnost opravdu všech, protože jediný člověk bez roušky může zkazit snažení celé desítky lidí s rouškou. Nošením roušky prokazujete ostatním svůj respekt a ohleduplnost. Nošení roušky je od 19. března 2020 povinné kdekoliv ve veřejném prostoru a je zásadní pro prevencí proti dalšímu šíření viru COVID-19.

Ručně vyrobená bavlněná rouška může zachytit téměř 80 % všech vykašlaných infekčních částic, což je srovnatelné s rouškou chirurgickou, která jich zachytí až 85 %. Přestože rouška virus 100% nezastaví, omezí šíření kapének s virem. Nosit roušku, ať už jakoukoliv, má tedy opravdu smysl.

Nejjednodušším způsobem, jak roušku sterilizovat, je vyvaření. Nechte vodu s rouškami projít minimálně 5 minut varem a usušte. Roušky lze také prát v pračce (odděleně od ostatního prádla), a to na minimálně 60 °C, ideálně však na 90 °C, po dobu praní 30 minut. Roušky je pak zapotřebí ještě vyžehlit, ideálně párou. Pokud nemáte parní žehličku, pak alespoň na nejvyšší stupeň po dobu 5 minut.

Výzvu publikovanou na webu MČ Praha 5 dne 19. 3. 2020 najdete ZDE

Dezinfekce zdarma pro obyvatele Pětky

Podařilo se nám pokrýt potřeby sociálních služeb a dalších zařízení. Nyní můžeme dezinfekci zdarma nabídnout také místním obyvatelům. A to i díky materiální podpoře firem působících v Praze 5.

Výdejní místa jsou dvě:

Dezinfekce je určena pro obyvatele Prahy 5. Při čekání na výdej dezinfekce dodržujte doporučenou bezpečnou vzdálenost.

Maximální přípustné množství vydané dezinfekce je 300 ml na osobu. Buďte ohleduplní k ostatním a nevyžadujte větší množství, než je určeno.

Nádoba s dezinfekcí bude vždy opatřena samolepkou s názvem, popisem charakteristikou obsahu. Samolepky na nádoby lepí obsluha výdeje.

Každý občan si musí přinést vlastní nejlépe skleněnou nádobu. Pokud budou občané požadovat výdej do plastové nádoby, nesmí být tato nádoba od potravin nebo nápojů (lze použít pouze nádobu určenou na dezinfekční nebo úklidové prostředky).

Aktuality týkající se KORONAVIRU naleznete ZDE