Nová nařízení Vlády ČR

09/10/2020

Nařízení omezující chod úřadů veřejné moci a správních orgánů

Vláda ČR s účinností od 12. října 2020 po dobu dvou týdnů ukládá orgánům veřejné moci a správním orgánům aby v rámci svých agend omezily osobní kontakt úředníků s veřejností. Konkrétně upřednostněním písemného, elektronického a telefonického kontaktu. Osobní kontakt s veřejností se ukládá činit v úředních hodinách a rozsahu stanoveném tímto nařízením. Dále se ukládá správním orgánům upřednostňovat elektronické přijímání dokumentů od veřejnosti. Pouze v nejnutnějších případech přebírat dokumenty prostřednictví podatelen. Stejná opatření se ukládá dodržovat v přiměřené míře i v rámci úřadu mezi zaměstnanci. Dále Vláda ČR ukládá omezit rozsah úředních hodin na dva dny v týdnu v rozsahu pěti hodin v daném dni, a to v čase dostupném pro veřejnost.
O provedených změnách je úřad povinen veřejnost informovat odpovídajícím způsobem prostřednictvím všech informačních kanálů úřadu. Úřední hodiny musí být úřadem stanoveny tak, aby nebyla narušena vzájemná komunikace mezi veřejností a úřadem.

Nařízení omezující výuku na všech stupních školského systému ve smyslu zákonů č. 111/1998 Sb. a 561/2004 Sb.

Vláda ČR s účinností od 12. října do 26. října zakazuje osobní přítomnost studentů vysokých škol na výuce. Zákaz se nevztahuje na účast na klinické a praktické výuce. Dále výjimku mají studenti všeobecného lékařství, stomatologie, farmacie a dalších zdravotnických oborů vykonávajících praxi. Na úrovni středních škol se zakazuje osobní přítomnost studentů ve školách. Výjimku tvoří žáci spadající do povinné školní docházky, studenti provádějící praktické vyučování. Dále pak školy zřízené při zařízeních pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy a škol zřízených Ministerstvem vnitra ČR.

V případě základních škol se upravuje provoz druhé stupně, a to tak, že se zakazuje osobní přítomnost žáků na výuce vždy poloviny tříd. V týdnu od 12. do 16. října se neúčastní jedna polovina tříd, v týdnu od 19. do 23. října druhá polovina tříd. Úplný zákaz prezenční výuky se vztahuje na základní umělecké a jazykové školy. Výjimku tvoří pouze individuální výuky (tj. jeden učitel, jeden žák). S výjimkou mateřských škol a prvního stupně základních škol se zakazuje zpěv v hodinách hudební výchovy a výuka tělesné výchovy. Vláda ČR s účinností od 12. října po dobu dvou týdnů zakazuje osobní přítomnost v prostorách určených k zájmovým činnostem (školní kluby, střediska volného času).

Nařízení omezující chod zdravotnických zařízení a zařízení poskytujících sociální služby

S účinností od 9. října do 26. října Vláda ČR zakazuje návštěvy pacientů v zdravotnických zařízeních, ve kterých je poskytována lůžková péče. Výjimku tvoří návštěvy nezletilých pacientů, pacientů s omezenou svéprávností a pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění. Výjimku mají rovněž třetí osoby přítomné při porodech za splnění veškerých hygienických nařízení. Nařízení vztahující se na subjekty poskytující lůžkovou zdravotnickou péči se týkají také veškerých poskytovatelů sociálních služeb (domovy seniorů, domovy se zvláštním režimem v pobytové formě).

Nařízení směřující k neshlukování většího počtu osob na jednom místě

Vláda ČR s účinností od půlnoci 9. října 2020 do půlnoci 25. října zakazuje konání hromadných akcí v počtu vyšším než deset osob ve vnitřních prostorech staveb a v počtu vyšším než dvacet osob ve vnějších prostorech. Nařízení se podléhají hudební, divadelní a jiné umělecké produkce, při kterých se převážně zpívá. Vláda ČR dále zakazuje provoz heren, kasin, provoz veřejných sportovišť umístěných ve vnitřních i venkovních prostorách s výjimkou hodin tělesné výchovy na prvních stupních základních škol. V neposlední řadě se s účinností od 9. října zakazují návštěvy koupališť, plaveckých bazénů, fitness a wellness center, ale též návštěvy zoologických zahrad. Zakázána je rovněž veškerá zájmová činnost osob od 6 do 18 let. Nařízení se netýká členů rodiny, výkonu povolání, podnikatelské činnosti, svateb a pohřbů za předpokladu, že je dodrženo pravidlo s rozestupu minimálně dva metry. S účinností od 9. října se dále omezují provozovny stravovacích služeb. Nově musí být po dobu dvou týdnů stravovací provozy otevřeny v době od 6 do 20 hodin. V prostorách stravovacích provozů smí u jednoho stolu sedět maximálně čtyři osoby. Dále se omezuje provoz hudebních, tanečních a herních klubů s tím, že nesmí mít otevřeno po 20 hodině. Rovněž s účinností od 9. října se omezuje provoz v obchodních centrech. Nebude poskytována wifi pro veřejnost, místa pro odpočinek musí být rozmístěna tak, aby nedocházelo k hromadnému shlukování lidí. V tzv. food courtech smí u jednoho stolu sedět maximálně dvě osoby. Provozovatelé obchodních center jsou povinni zajistit, aby v prostorách typu garáže byl zajištěn pohyb tak, aby nedocházelo ke shlukování osob.

Přílohy ke stažení