U Dětského ostrova slouží k odpočinku dvě mozaiková křesla

08/07/2020

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

„Vyrobit taková křesla není jednoduchý proces. Je to taková železobetonová skořepina z vysokopálené šamotové hlíny s vrstvou keramiky nahoře, aby to celé drželo pohromadě,“ vysvětlila autorka křesel, které slouží jak k relaxaci uprostřed rušných ulicích, tak i jako umění ve veřejném prostoru.

Slavnostního křtu se zúčastnili členové Kulturní komise spolu s místostarostou Lukášem Heroldem, v jehož gesci je kultura. Nápad zástupců Prahy 5 vznikl už v loňském roce a festival Sculture Line viděli jako způsob, jak osvěžit městské části.

„Na umění ve veřejném prostoru se v minulých letech pozapomnělo. Proto jsem rád, že celý projekt byl přijat s nadšením nejen členy komise, ale i většiny zastupitelů,“ uvedl na závěr.

Sochařský festival Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa. Festival svým způsobem pomáhá také naplňovat „kulturní politiku“ jednotlivých měst, pro která je Sculpture Line vítaným prostředkem otevřeného kulturního dialogu.

První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. Při třetím ročníku se poprvé Sculpture Line konal i v Plzni. V následujících letech 2018 a 2019 již zasáhl celou Českou republiku a vykročil také za hranice do prostoru dalších zemí Evropské unie.

Cílem festivalu je pokračovat v této aktivitě a při zachování vysokých uměleckých nároků navazovat spolupráci s dalšími českými městy a také zahraničními partnery. Stěně tak je cílem představovat zahraniční umělce u nás, a naopak pomoci představit české umělce v zahraničí.

Městská část Praha 5 má po zapůjčení možnost křesla zakoupit. Cena za jedno křeslo činí 350.000 Kč bez DPH.