Dneškem skončila vyhrazená otevírací doba pro seniory. Platí i nová opatření o úlevě v nošení roušek

25/05/2020

Čtveřici opatření, která vydalo Ministerstvo zdravotnictví a která se týkala mimo jiné nošení roušek, ukončení karantény, rozvolňování bezpečnostně-hygienických opatření v některých provozovnách nebo nových pravidel pro přeshraniční pohyb osob, ale také zrušení opatření o vymezené otevírací době pro seniory vzala na svém zasedání dne 25. 5. 2020 na vědomí  Vláda ČR.

Nově tak od pondělí nemusejí mít dýchací cesty zakryté rouškou ti řidiči MHD, kteří nejsou v přímém kontaktu s cestujícími, zaměstnanci při pohybu v kanceláři, nebo plavčíci, trenéři a instruktoři vykonávající činnost u bazénů. Přitom je ale třeba stále dodržovat pravidla o rozestupu osob.

Úlevy v podobě možnosti odložení štítu při výkonu práce se dočkali pracovníci provozoven kosmetických služeb, manikúry a pedikúry. Povinnost nošení roušky však zůstává, stejně tak jako zákaz poskytovat službu s příznaky infekce.

Od úterý 26. 5. je také zrušena zvláštní vyhrazená otevírací doba v obchodech s prodejní plochou nad 500 m2 pro seniory. Mezi 8. a 10. hodinou si tak budou moci nakoupit i osoby mladší 65 let.

Vláda ČR schválila i opatření Ministerstva zdravotnictví o přeshraničním pohybu osob. Občané EU a cizinci se statusem rezidenta dlouhodobě pobývajícího v jiném členském státě EU mohou díky tomu na max. na 72 hodin vstoupit do České republiky. Podmínkou je negativní test na koronavirus, účelem cesty pak musí být návštěva příbuzných nebo ekonomická činnost.

Součástí „balíčku“ jsou i mimořádná opatření v oblasti školství. Od 1. června 2020 bude povolena školní docházka žákům základních speciálních škol a dětí přípravného stupně těchto škol, žákům středních škol a konzervatoří za účelem praktického vyučování. Docházka ale není povinná a žáci musejí tvořit neměnné, maximálně 15 členné skupiny. O týden později, od 8. června 2020 pak mohou na konzultace a třídnické hodiny docházet i žáci 2. stupně základních škol a středních škol či konzervatoři a studenti vyšších odborných škol.

Všechna mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví a usnesení Vlády ČR č. 580 ze dne 25. 5. najdete v příloze.

Příslušná krizová opatření účinná od 25. května o omezení konání hromadných akcípodmínkách provozu stravovacích a ubytovacích služeb o používání ochranných prostředků dýchacích.

Definované doporučené podmínky, vztahující se k plánu uvolňování dne 25. května 2020.

Přílohy ke stažení