MČ Praha 5 se zasadila o výpověď nakladatelství NAŠE VOJSKO z prostor DDM

26/05/2020 ÚMČ Praha 5

Prodejna nakladatelství NAŠE VOJSKO zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy (DDM) na adrese Štefánikova 235/11. O vypovězení nájemní smlouvy z budovy, jejímž vlastníkem je hl. m. Praha, se úspěšně zasadila MČ Praha 5.

Delší dobu jsme rozhořčeni sortimentem, který nakladatelství nabízí. Považujeme ho za krajně nevhodný. Navíc prodejna funguje v Domě dětí a mládeže, kam děti  denně chodí do zájmových kroužků,“ uvedla starostka Renáta Zajíčková s tím, že se na radní i zastupitele MČ Praha 5 opakovaně obraceli rodiče s dotazy, jak je možné, že se v budově, patřící hl. m. Praze, propagují a prodávají předměty se symboly nacizmu a dalších totalitních režimů. „Proto jsme se obrátili na magistrát s žádostí o ukončení nájemní smlouvy a povedlo se, “ dodala Zajíčková. Výpovědní lhůta činí šest měsíců, nájemní smlouva skončí 31. 10. 2020.

Jedinou kamennou prodejnu provozuje na uvedené adrese nakladatelství NAŠE VOJSKO-knižní distribuce s.r.o. Nabízeným sortimentem (např. hrníčky a trička s portréty nacistických i komunistických pohlavárů jako Hitler, Göring, Heydrich, Stalin či Lenin nebo kniha Mein Kampf) se již v minulosti zabývala Policie ČR. Případ však uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.

Nově podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty osobností třetí říše pro rok 2021, které vydalo nakladatelství NAŠE VOJSKO, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Společnost podle něj porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka.