Ven maximálně ve dvou, rozhodlo Ministerstvo zdravotnictví ČR

25/03/2020

Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví se s účinností od 24. března 2020 od 6:00 hodin do 1. dubna 6:00 zpřísňuje zákaz volného pohybu osob. Podle dokumentu uvedeného na webu ministerstva se nařizuje kromě už dříve zavedeného také „pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti a účasti na pohřbu“.  A také platí při kontaktu s ostatními osobami zachovávat odstup nejméně 2 metry, pokud je to možné.

• Zakázán je mimo jiné volný pohyb osob s výjimkou:
  1. cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské činnosti,
  2. nezbytně nutných cest za rodinou nebo osobami blízkými,
  3. cest nezbytně nutných k obstarání základních životních potřeb,
  4. cest nezbytně nutných k zajištění potřeb a služeb pro jinou sobu,
  5. cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb,
  6. cest za účelem vyřízení neodkladných úřední záležitostí,
  7. pobytu v přírodě nebo parcích,
  8. cest zpět do místa svého bydliště,
  9. pohřbů.

Celé znění Mimořádného opatření MZ ČR v příloze.

• Zároveň se nařizuje
  1. osobám pobývajícím na území ČR omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště s výjimkou případů uvedených výše,
  2. omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru,
  3. pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu, a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně 2 metry, pokud je to možné.

Celé znění Mimořádného opatření MZ ČR v příloze.

• Současně bylo do 1. dubna 2020 prodlouženo rozhodnutí vlády o zákazu pohybu bez roušek (respirátorů, šál či šátků zakrývajících ústa a nos). Podle předsedy krizového štábu Romana Prymuly mají lidé na veřejnosti raději nosit klasické roušky, nikoliv respirátory s ventilem.

Proč? Rouškou chrání člověk své okolí, naopak respirátor může vylučovat do prostředí škodlivé viry. „Je nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátor. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí,“ vysvětlil R. Prymula.

Přílohy ke stažení