Pietní akt ke Dni vzniku samostatného československého státu

29/10/2019

K příležitosti 101. výročí vzniku samostatného československého státu (28. října 1918) uspořádala Městská část Praha 5 tradiční pietní akt. Na budově úřadu ve Štefánikově ulici byl zavěšen věnec u pamětní desky Milana Rastislava Štefánika (1880-1919), jednoho ze zakladatelů Československé republiky.
Na této pamětní desce je napsáno: “Štefánikova ulice je pojmenovaná podle generála Dr.Milana Rastislava Šefánika narozeného dne 21.7.1880 a tragicky zesnulého při leteckém neštěstí 4.5.1919. Generál Dr.Milan Rastislav Štefánik byl významným československým politikem, vojákem a astronomem, spolu s T.G.Masarykem a Dr.E.Benešem se podílel na založení Národní rady československé, orgánu Československého zahraničního odboje.”

Před kostelem sv. Václava pronesla starostka Renáta Zajíčková (ODS) projev a po ní měl proslov radní Petr Lachnit (ANO). Po státní hymně České republiky byla položena kytice u pamětní desky v kostele římskokatolické církve sv. Václava na Smíchově. Pietního aktu se zúčastnili místostarostové Martin Slabý (ANO) a Lukáš Herold (ODS), radní Viktor Čahoj (TOP 09), Zdeněk Doležal (ODS) a David Dušek (STAN), zastupitelé Vladan Brenčič (ODS), Zuzana Hamanová (STAN), Jan Panenka (ODS), Marie Ulrichová-Hakenová (nestraník za KDU-ČSL a nezávislí), Tomáš Adamják (ANO) a Josef Endal (ANO), občané a zaměstnanci úřadu. Pietního aktu se také zúčastnil ve slavnostním sokolském kroji zástupce Sokolské jednoty Praha 5 TJ Sokol I. Smíchov.