Odešla legenda světového významu Karel Gott. Občané Prahy 5 mohou vyjádřit soustrast v kondolenční knize

02/10/2019

Ve věku 80 let zemřel v úterý 1. října 2019 krátce před půlnocí Karel Gott. Nejslavnější český zpěvák populární hudby zemřel doma v kruhu své rodiny.

,,Dnes jsme v dopoledních hodinách přijali smutnou zprávu, že nás navždy opustil světově uznávaný umělec a malíř Karel Gott. Oddanost a věrnost mnohonásobného Zlatého a Českého slavíka svému poslání vnímám jako velmi inspirující. Rada Městské části Praha 5 bude zvažovat vzdání pocty jeho celoživotnímu dílu pojmenováním ulice,”  sdělila Renáta Zajíčková, starostka Prahy 5.

Občané Prahy 5 mohou projevit úctu a soustrast rodině vzkazem v kondolenční knize, která je umístěna v přízemí Úřadu městské části Praha 5 (Štefánikova 13, 15) u recepce. Z tohoto důvodu bude mimořádně tento prostor do konce týdne občanům přístupný až do 20 hodin. Kondolenční archy jsou k dispozici i ve Vzdělávacím a infromačním centru Praha 5 ve Štefánikově ulici.

Místostarosta Lukáš Herold k odchodu Mistra uvedl: ,,Karel Gott byl snad nejslavnějším a nejznámějším obyvatelem naší městské části a dění v Praze 5 mu rozhodně nebylo lhostejné. Potvrdil to i před pěti lety, kdy podpořil charitativní projekt Prahy 5 na pomoc dětem a mladým lidem trpícím nervosvalovým postižením. A lokálním patriotem zůstal až do konce. Odpočívejte v pokoji, Mistře!“

,,Karla Gotta jsem potkával pravidelně při řadě charitativních akcí organizovaných v Praze 5. Vždy jsem obdivoval jeho skutečný a nepředstíraný soucit s lidmi se zdravotním postižením, pro které obětavě a bez nároku na jakoukoli odměnu pravidelně vystupoval. Za všechny, kterým pomohl, děkuji,“ dodal radní Petr Lachnit.

Karel Gott (+80) bojoval s vážnými zdravotními problémy už od podzimu roku 2015. Letos v září potvrdil, že podstupuje pod dohledem týmu hematologa prof. Marka Trněného ve Všeobecná fakultní nemocnice v Praze – VFN léčbu akutní leukémie.

Jen necelé tři týdny před svou smrtí zveřejnil: “Před 4 lety jsem pro agresivní nádor podstoupil velmi intenzivní léčbu, která vedla k jeho úplnému vymizení. Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě Myelodysplastického syndromu. Přes několik druhů léčby přešlo bohužel toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii. Podstupuji ambulantní léčbu a dojíždím do nemocnice na kontroly, v rámci kterých lékaři sledují můj celkový zdravotní stav.”

Gott je nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby. Vydal skoro tři stovky alb, první už v roce 1965, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni.

Karel Gott žil od poloviny 70. let ve své vile na pražském Smíchově poblíž Bertramky na smíchovském kopci Mrázovka. Dům v ulici Nad Bertramkou č. 18, který dal roku 1934 postavit hudební nakladatel Mojmír Urbánek mladší, se stal zpěvákovým domovem. Mistr se v něm cítil moc dobře. „Dům je skvost, navíc je v něm i lyra, kterou tam dal umístit první majitel domu. Když se blížím domů, vnímám muzikantského ducha, který v mém domě žije,“ sdělil kdysi Karel Gott v jednom rozhovoru.

V roce 2009 udělila Městská část Praha 5 Karlu Gottovi „Záslužnou medaili městské části Praha 5“ za přínos městu.

Bližší informace o smutečním rozloučení budou zveřejněny na oficiálních webových stránkách Karla Gotta.