Zažít Portugalsko přenese Anděl do země portského vína

17/06/2019

Zažij Portugalsko vás přenese ve středu 19. června 2019 do slunného Portugalska, země mořeplavců, slunce a vína. Do kuchyně, jejímž základem je mimo jiné olivový olej, ryby a maso. Čekají na vás delikatesy jako je francesinha, bacalhau, Caldo verde, Arroz de marisco, Cataplana, Cozido à Portuguesa, samozřejmě spousta ryb a pro ty, co rádi sladké například pasteis. Nesmíme zapomenout ani na Portské a další vína, kterými je tato země proslulá!

Již tuto středu 19. června 2019 od 8 do 22 hodin budou na pěší zóně Anděl pro vás připraveny nejen portugalské delikatesy jako je francesinha, bacalhau, Caldo verde, Arroz de marisco, ale také spousta ryb a pro ty, co rádi sladké například pasteis (portugalské koláčky plněné žloutkovým krémem).

Záštitu nad akcí převzali starosta Daniel Mazur (Piráti), místostarosta Martin Slabý (ANO) a radní Štěpán Rattay (Piráti). Součástí programu bude panelová venkovní výstava, připomínající události listopadových dní roku 1989. Tehdy do Prahy přijeli mladí portugalští aktivisté, aby vyjádřili podporu československé revoluci a ocenili odvahu českých studentů padesáti tisíci portugalskými růžemi.

Výstava vznikla z iniciativy Českého velvyslanectví v Lisabonu ve spolupráci s Nadací Mária Soarese, Portugalským velvyslanectvím v Praze, Portugalským centrem / Camoes, I. P. a Filozofickou fakultou UK. Výstava rovněž mapuje přátelství mezi Václavem Havlem a bývalým portugalským prezidentem Máriem Soaresem.

Program:
14:00 – 15:15 Camoes house band – kapela složená z českých hudebníků a hudebníků z Brazílie, Francie a Španělska žijících v Praze
16:00 – 16:15 Ritmo factory – moderní bubenická show
17:00 – 17:15 Escolinha Portuguesa – vystoupení portugalské školičky působící u Portugalského kulturního centra Camoes
18:00 – 18:15 Ritmo factory – moderní bubenická show
19:00–19:15 Music Family – dětská hudební skupina
19:30 – 19:45 Ritmo factory
19:45 – 21:00 Celeste Mariposa – nekonvenční hudební uskupení, které čerpá z hudebních stylů a taneční hudby lusofonní Afriky

Více k programu:

Camoes house band

Kapela vznikla v roce 2015 při Portugalském institutu v Praze. Skládá se z českých hudebníků a hudebníků z Brazílie, Francie a Španělska žijících v Praze. Ať už někteří z nich vycházejí z jazzu nebo rocku, pojí je společná vášeň k hudbě z portugalsky mluvících zemí (Portugalsko, Brazílie, Kapverdy, Angola a další). Vytvářejí svěží fúzi popu, jazzu, moderní bossy, kapverdské morny nebo portugalského fada. Více informací na https://institutocamoes-praga.cz/kulturni-program-portugalstiny/camoes-house-band/

Ritmo Factory

Ritmo Factory je moderní bubenická show, která spojuje sílu exotických rytmů s moderním zvukem elektronické a taneční hudby. Hraje rytmy celého světa v našem originálním podání. Nejvíce se inspirovali Brazílií, Jižní Amerikou a sambou. Ritmo Factory je stylové vystoupení profesionálních bubeníků plné energie a temperamentu.

Music Family

Dětská hudební skupina s portugalským klávesistou a saxofonistou, která si k příležitosti akce Zažij Portugalsko nacvičila pár portugalských písniček.

Celeste Mariposa

Celeste Mariposa je nekonvenční hudební uskupení, které čerpá z hudebních stylů a taneční hudby lusofonní Afriky (bývalých portugalských kolonií): Angoly, Kapverdských ostrovů, Guinei-Bissau, Mosambiku a ostrova sv. Tomáše. V hudbě zaznívají tóny, které nejsou k slyšení téměř nikde v Evropě, kromě Lisabonu. Zaznívají styly jako instrumentální Funaná, které má své kořeny v angolském Merengue, Semba a Gumbé z Guinee-Bissau, Socopé z ostrovů sv. Tomáše a mozambická Marrabenta. PUXXA! https://soundcloud.com/celestemariposa