Praha 5 pomáhá dokončit svatovítskou katedrálu. Je teprve druhou pražskou městskou částí, která dostavbu varhan v katedrále podpořila.

29/03/2019

Radní Prahy 5 schválili dar 50 tisíc korun Nadačnímu fondu Svatovítské varhany na vybudování nových reprezentativních varhan v Katedrále svatého Víta. Po Praze 6 se tak k veřejné sbírce připojila i pátá městská část.

Nápad vyrobit nové varhany pro Chrám svatého Víta je starý 5 let. Tehdy vznikl Nadační fond Svatovítské varhany, který od té doby pořádá stále probíhající veřejnou sbírku. A z požadované částky 80 miliónů korun se podařilo dosud vybrat přes 78 miliónů, tedy 98 procent potřebné částky. Termín dokončení varhan ve svatovítské katedrále je smluvně daný, je jím 15. červen 2020. Zároveň městská část osloví veřejnost s žádostí o zapojení se do této sbírky. Soukromě se rozhodli přispět i starosta Prahy 5 Daniel Mazur a radní Lukáš Herold, který má na starosti kulturu a obnovu památek. Přispějí i zaměstnanci radnice Prahy 5.

„Katedrála je v hlavním městě a vlastně i celé republice jedním z největších uměleckých děl, které vznikalo více jak pět set let a stále není dokončeno. Proto se snažíme i my přispět při dokončení díla našich předků,“ zdůvodnil dar na varhany starosta Prahy 5 Daniel Mazur.

„Příspěvek na varhany českého unikátu, tedy svatovítské katedrály, odeslaly už tisíce měst a obcí, firem i jedinců. Jelikož myšlenkou je, aby se varhany neuzavřely v katedrále, ale aby se naopak chrám i s tímto hudebním nástrojem otevřel veřejnosti, pak tuto veřejnou sbírku napříč celou republikou považuji za skvělý počin, jak společně zážitek z tohoto místa ještě více zatraktivnit,“ doplnil radní Lukáš Herold.

Dárce příspěvku do sbírky získává certifikát podepsaný kardinálem, je prezentován v kronice dárců a na desce dárců nebo může využít nabídku účasti na varhaním festivalu v katedrále či komentované prohlídky katedrály.

Varhany se už v současnosti realizují v malé španělské obci El Papiol nedaleko Barcelony, kde se nachází dílna varhanáře Gerharda Grenzinga. Nástroj by měl být vyroben v květnu tohoto roku. Přes léto by se nástroj měl kompletovat, proběhne technická montáž v dílně v El Papiolu tak, aby nástroj byl odzkoušen a katedrální varhany poprvé zazněly v dílně. Následně bude nástroj rozebrán a v lednu 2020 převezen do katedrály a postupně sestaven, aby v pozdním jaru poprvé zahrál v katedrále,“ nastínil další vývoj Štěpán Svoboda, organolog a manažer projektu.

Zmiňovaná veřejná sbírka na realizaci varhan stále trvá. Do této chvíle eviduje nadační fond téměř 6 tisíc dárců, mezi které patří jednotlivci, firmy nebo města a obce. Další až desetitisíce lidí pak finanční částku věnovaly prostřednictvím dárcovské sms nebo ve sbírkových pokladničkách po celém Česku. Jakmile se varhany slavnostně zprovozní, chystají se různé doprovodné akce.

Umělecká koncepce nového katedrálního nástroje se zrodila z úvah a diskusí s domácími a zahraničními odborníky nad mnoha aspekty nového nástroje. Inspirací byla tradice svatovítských varhan, ale i živé, stále se rozvíjející umění varhanní improvizace předané současné generaci velikými postavami české varhanní hudby 20. století.

Nový reprezentativní nástroj bude odpovídat svou velikostí majestátnímu prostoru katedrály a má všechny předpoklady, aby se stal zdrojem inspirace pro přirozené rozvíjení hudebního odkazu i rozvíjení současných možností interpretací varhanní hudby.

Přispět můžete i Vy!

Nadační fond Svatovítské varhany vznikl dle zákona č. 227/1997 Sb. zápisem do nadačního rejstříku vedeného u Městského soudu v Praze, sp. zn. N 1123, dne 19. března 2014.

Identifikační číslo nadačního fondu je 02794471.

Bankovní spojení nadačního fondu je 2109930876/2700.

Sídlo nadačního fondu: 119 02 Praha 1 – Hradčany, Hradčanské náměstí 56/16

Účel nadačního fondu: pořízení nových reprezentativních varhan pro svatovítskou katedrálu