Do antigraffti programu se mohou hlásit i privátní majitelé domů

28/03/2019

Antigraffiti program městské části Praha 5 se po obecních objektech otevřel soukromým vlastníkům domů. V současnosti radnice eviduje více než třicítku zájemců a vyřizuje formality vedoucí k uzavření smlouvy s účastníky programu.

Na antigraffiti program je v letošním rozpočtu pátého obvodu vyčleněno 3,5 milionu korun.

Vyzýváme zájemce, aby se do programu přihlásili, jak postupovat, najdou na webových stránkách radnice www.praha5.cz,“ informoval radní Prahy 5 Lukáš Herold.

Jak systém zaměřující se na odstraňování nelegálních sprejových nástřiků ve stručnosti funguje? Zájemci o účast v projektu mohou požádat o zařazení do programu prostřednictvím e-mailu info@5antigraffiti.cz. Při splnění podmínek programu a podpisu smlouvy radnice zajistí a uhradí ochranný antigraffiti nátěr na objektu. Na náklady městské části budou po dobu platnosti programu nelegální graffiti z budov i odstraňovány.

Jednou z důležitých podmínek pro majitele nemovitosti před přijetím do programu je zajištění opravené a čisté fasády do výše zhruba tří metrů. A to na části objektu viditelné a přístupné z veřejných komunikací či jiných veřejně dostupných míst. Radnice Prahy 5 chce řešit problematiku sprejerství šířeji, nejen zmíněným programem či represí. Například loni dostaly děti možnost projevit své výtvarné umění na nevyužité zdi u Radlické ulice.

Chtěl bych požádat občany, aby nám pomohli najít další vhodné prostory nejen pro malůvky dětí, ale i pro oficiální graffiti plochy. Ty velmi pravděpodobně nebudou v majetku městské části, ale třeba městských firem, se kterými pak můžeme jednat o výpůjčce,“ dodal Lukáš Herold.

Sprejeři svými výtvory často hyzdí veřejný prostor. Radnice proto hledá vhodné plochy pro legální graffiti.