Betonové květináče jsou již rozebrány

05/02/2019

MČ Praha 5 oznamuje, že všech 239 kusů „nádob kontejnerové zeleně“, které byly nabídnuty za odvoz na základě darovací smlouvy, jsou rozebrány.

Děkujeme za pochopení.

„Nádoby kontejnerové zeleně“, jak zní oficiální název květináčů, nabídla radnice po skončení tzv. udržitelnosti projektu „Snížení imisí zátěže z dopravy ozeleněním ulic pomocí izolační zeleně v Praze 5“ za odvoz a na základě smlouvy o daru. Zájem o ně byl enormní a obratem byly rozebrány.

MČ Praha 5 betonové květináče rozmístila v roce 2012 v době působení Jančíkova nástupce Radka Klímy (tehdy TOP 09). Původní záměr byl, že se zakopou podél smíchovských ulic a vysadí se v nich dřeviny, které budou pohlcovat zplodiny aut. Rychle se ukázalo, že záměr je z řady důvodů neuskutečnitelný, navíc proti němu protestovali místní obyvatelé.

Květináče, které původně měly plnit funkci izolační zeleně a zvelebovat veřejný prostor na chodnících, spíš překážely a nebyly vhodné ani pro pěstování rostlin. S ohledem na fakt, že je městská část získala v rámci dotací EU, jsme museli dotační titul dodržet. Náš dnešní postup považuji za jediný správný,“ uvedl radní Martin Slabý s tím, že některé květináče využije např. MČ Praha 9 pro potřeby trhů či poslouží jako zábrany v Polesí.