Rozpočtové provizorium bránilo v povodňové pomoci

23/01/2003

Radní MČ Praha 5 schválili na svém prvním lednovém zasedání úpravu zásad pro čerpání finančních prostředků v době rozpočtového provizoria. Úpravu si vyžádala skutečnost, že do doby schválení řádného rozpočtu na rok 2003 by radnice mohla měsíčně nakládat s finančními objemy jen do jedné dvanáctiny celkových loňských ročních výdajů, což by v případě povodňové pomoci nebylo konstruktivní.

“Smyslem doplnění našich zásad je to, aby MČ Praha 8, které jsme loni nabídli výpomoc ve výši 40 milionů korun, mohla tyto prostředky čerpat podle svých současných potřeb,” uvedl starosta Milan Jančík (ODS), který změnu navrhl.

MČ Praha 8 totiž s ohledem na podzimní komunální volby projednala přijetí bezúročné pětileté půjčky od Prahy 5 a dalších až koncem loňského roku (nové zastupitelstvo) a její realizace tak sklouzla až do roku letošního.

Uvedených 40 milionů půjčky Praha 5, po schválení v zastupitelstvu, nabídla “osmičce” již koncem srpna 2002, podobně jako Praha 1 (50 milionů), Praha 9 (11 milionů) a Praha 6 (48,7 milionu). Zdrojem nabídnutých 40-ti milionů korun půjčky jsou na Praze 5 výnosy z probíhající privatizace bytového fondu, které v současné době již výrazně přesáhly částku 300 milionů a další významné prostředky “čekají” jen na zápis vlastnických práv v katastru nemovitostí.