100 let od vzniku Československa: Pamětní lípa a časová schránka v Portheimce

29/10/2018

Městská část Praha 5 vysadila v pátek 26. října 2018 v parku Portheimka pamětní lípu a uložila pod ní časovou schránku. Strom je věnován 100. výročí vzniku samostatného Československa.

„Na velká výročí se sázejí stromy, které nám připomínají výjimečné události. Naše lípa bude připomínat vznik samostatného Československa, do časové schránky jsme vložili předměty úzce spjaté s Prahou 5 a rokem 2018, aby příští generace, třeba za sto let,  měly představu o naší době,“ řekl 1. zástupce starosty MČ Praha 5 Martin Slabý, který dále uvedl:

Každý z nás si uvědomuje historickou výjimečnost roku 2018, 100 let samostatného státu – je to celé století… Každý z nás si musel všimnout, že významných osmiček je v českých dějinách statisticky poměrně hodně. Podle historiků jde zhruba o čtyřicet osudových osmiček – což je nevšední série. Nemám v úmyslu dlouze hovořit o okolnostech vzniku našeho státu, ani o „osmičkových“ milnících. Myslím si, že jsou všem dostatečně známé. Sešli jsme se tady, abychom zasadili stoletou lípu, národní strom a tím si dostatečně jasně připomněli význam stoletého výročí založení republiky. Jsem nesmírně rád, že letošní významný „osmičkový“ rok nemusíme vnímat jako „osudový“. Naopak – 100 let je krásné, kulaté výročí, a my ho můžeme oslavit, protože žijeme ve svobodné, demokratické společnosti, ve státě bez krize, totality, bez války.”

Starosta MČ Praha 5 Pavel Richter na jeho slova navázal  “osmičkou” a to ve spojitosti s našim národním stromem –  lípou:

“Podle historických pramenů prošla i symbolika stromů významnými změnami. Zpočátku byly na našem území uctívány stromy dva – lípa a dub. V době národního obrození byl dub stále více spojován s německým národem, zatímco lípa se slovanským – a na Všeslovanském sjezdu v Praze roku 1848 se lípa stala oficiálně stromem Slovanů. Další osmička hraje roli v našich dějinách – od té doby lípu považujeme i my za svůj národní strom. A dnes jednu „národní“ lípu jako symbol státu vysadíme. Kromě roku 1918, kdy začal prezident osvoboditel – T. G. Masaryk –  naplno budovat svobodný stát, jsou nejčastěji zmiňované milníky naší historie osudové roky 1938, 1948, 1968. Ale v naší historii se objevují i data jako 1989 nebo 1993 – oslavili jsme i 25 let samostatného státu, “ připomněl Pavel Richter.

Při slavnostním vysazení pamětního stromu hrál žesťový kvintet Jana Vernera.

Záznam a fotografie ze slavnostního vysazení pamětního stromu najdete níže: