100 let od vzniku Československa: Pietní akt u pamětní desky M. R. Štefánika

29/10/2018

Vznik samostatného československého státu připomněli a uctili zástupci MČ Praha 5 položením věnce k pamětní desce Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze zakladatelů nového svobodného státu “Čechoslováků”. Slavnostního aktu, na němž zazněla státní hymna, se v pátek 26. 10. 2018 zúčastnil starosta MČ Praha 5 Pavel Richter, 1. zástupce starosty Martin Slabý, zástupce starosty Lukáš Herold, radní Petr Lachnit a další.

Petr Lachnit u této příležitosti přednesl slavnostní projev, který přinášíme níže.

“Vážené dámy, vážení pánové, vážení spoluobčané,

dnes si připomínáme v naší národní historii velmi slavný den – Den vzniku samostatného československého státu. Před sto lety, 28. října, se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem a ještě ten samý den tehdejší Národní výbor vydal první zákon o zřízení samostatného státu. První světová válka skončila rozpadem Rakouska-Uherska a dvacátým osmým říjnem 1918 začíná nová éra v naší novodobé historii.

Má vůbec v dnešní době význam, abychom vzpomínali a připomínali 28. říjen? Dnes, v době Evropské unie a existence samostatné České republiky? Rád bych Vám nabídl svůj pohled.

Před 100 lety byl na demokratických základech vybudován stát, který začal velmi rychle hospodářsky prosperovat a ve třicátých letech minulého století se stal jedním z nejvyspělejších států tehdejší Evropy.

Masaryk, Beneš, Štefánik, Rašín, Švehla jsou jména lidí, kteří k založení samostatného Československého státu neodmyslitelně patří, a dovoluji si říci, že bez nich by dnes Česká republika nebyla.

Můžeme tedy oslavu říjnového svátku chápat i jako oslavu lidí, kteří šli pevně za svým cílem a započali cestu, po které dnes kráčíme my a předali nám štafetu. Štafetu, o níž víme, že nepřišla jen tak bůh ví odkud, ale je pokračováním naší novodobé historie.

Jejich sny a touha po jejich uskutečnění, ale zejména jejich mravenčí a neutuchající práce se staly základním kamenem úspěchu a prosperity mladého státu, který je nutné veřejnosti i politikům připomínat. Připomínat a současně klást otázku:

Proč se tenkrát podařilo to, co se dnes našim představitelům nedaří? Určitě jsme v mnohých ohledech jiní a jiná je situace, v níž se nacházíme. Nemohli by ale být tito lidé, jejich sny, jejich píle, jejich morální hodnoty vzorem pro současnou generaci?

Osobně bych si přál, kdyby tomu tak bylo.”

Generál PhDr. Milan Rastislav Štefánik byl slovenský politik, generál francouzské armády, astronom.
V letech 1913–1918 organizoval československé legie v Srbsku, Rumunsku, Rusku, Itálii a v roce 1918 protisovětskou intervenci na Sibiři.

Byl členem Národní rady v Paříži a první československý ministr národní obrany.

Je spolu s Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem považován za zakladatele Československa. Zahynul při letecké katastrofě při návratu do vlasti.