Rada MČ Praha 5 schválila zachování Výtopny Zlíchov ve stávajících prostorách

04/10/2018

Rada MČ Praha 5 ve středu 3. 10. 2018 projednala a schválila záměr odkupu pozemku, na kterém stojí Výtopna Zlíchov, v níž „pracuje“ spolek Výtopna Zlíchov.

Činíme tak, protože podporujeme zachování Výtopny Zlíchov a spolku ve stávajících prostorách,“ uvedl zástupce starosty Lukáš Herold a dodal „Výtopna je s ohledem na své umístění v ohrožení v souvislosti s plánovanou výstavbou Radlické radiály, ale my jednáme s magistrátem, aby se při výstavbě radiály našlo řešení, které Výtopnu zachová. A takové řešení rozhodně je.“

Pozemek je nyní ve vlastnictví Českých drah, které mají se spolkem uzavřenou běžnou smlouvu o pronájmu. Spolek Výtopna Zlíchov byl založen v roce 1999 a na zmíněném pozemku v prostorách bývalé výtopny na nádraží Praha-Smíchov provozuje a renovuje historické parní a motorové lokomotivy, osobní a nákladní železniční vozy.

Výtopna zapadá do unikátního souboru technických památek na území MČ Praha 5. Proto radnice zahájila jednání, jehož výsledkem by mělo být zachování činnosti spolku ve stávajících prostorách.

Na návrh Národního technického muzea probíhá řízení o prohlášení objektu Výtopny Zlíchov za kulturní památku. Městská část tento návrh podporuje a uvažuje o propojení výtopny s nevyužívanými plochami bývalého Hlubočepského nádraží po zrušení původního kolejiště. „Máme vizi dát tyto pozemky k dispozici výtopně, která by mohla rozšířit svou činnost. Železnice ke Smíchovu a tím k Praze 5 neodmyslitelně patří,“ uvedl radní Tomáš Homola.