Výstava KAMERAMANI FOTOGRAFUJÍ byla zahájena

06/09/2018

15. ročník fotografické výstavy členů Asociace českých kameramanů s názvem KAMERAMANI FOTOGRAFUJÍ ve středu 5. 9. 2018 slavnostně zahájil zástupce starosty Lukáš Herold a prezident Asociace českých kameramanů Marek Jícha s hudebním doprovodem Jiřího Stivína, který je současně autorem několika vystavovaných fotografií.

Naší městské části je ctí, že tradiční výstavu hostí Galerie D v Portheimce a fotografie kameramanů jsou tak nedaleko filmových studií Barrandov,“ řekl mimo jiné Lukáš Herold.

Kameramani při natáčení hraných a dokumentárních filmů pracují jako filmoví fotografové snímkovou rychlostí 25 obrázků za vteřinu. Při individuální fotografické tvorbě fotografují „po jednom okénku” a ukazují veřejnosti, že každý z nich má svůj vyhraněný obrazový rukopis. Souborná výstava fotografických prací kameramanů je ukázkou vysoké umělecké kvality,” uvedl na vernisáži Marek Jícha.

Výstava zhruba devadesáti černobílých i barevných fotografií je k vidění

• v Galerii D Portheimka (Štefánikova 68/12, Praha 5, Smíchov – Anděl)

• od 6. 9. do 30. 9. 2018

• denně kromě pondělí 10 – 18 hodin

Žánrově je výstavní soubor velmi pestrý, mezi fotografiemi 23 autorů se objevují portréty, reportážní fotografie, zátiší, náladové abstrakce i krajiny. Všichni autoři jsou členy AČK, někteří z nich mají na svém kontě mnohá ocenění za kameramanskou práci na významných filmech.

Výstavní soubor tvoří fotografie kameramanů:

Barla Andrej, Belica Ondřej, Čálek David, Čech Martin, Dousek Vladimír, Flak Pravoslav, Gunaratna Vidu, Hanuš Josef, Holomek Vladimír, Jícha Marek, Myslík Jiří, Popek Ivo, Preiss Martin, Antonio Riestra, Rydl Pavel, Souček Daniel, Stivín Jiří, Šlapeta Ivan, Šofr Jaromír, Špůr Richard, Vaniš Jan, Vít Ivan a Lida Suchy.

Posledně uvedená autorka Lida Suchy je americká fotografka a kameramanka a je hostem výstavy.

Narodila se v Americe do rodiny ukrajinských uprchlíků; z tohoto prostředí při tvorbě často čerpá inspiraci pro své portrétní kompozice.

Vystudovala Yale University School of Art. Producentsky se podílela na několika dokumentárních filmech svého manžela Miši Suchého, na posledních dvou pracovala jako hlavní kameramanka. Je zastoupena ve veřejných sbírkách mnohých muzeí (Brooklyn muzeum, Bibliothèque Nationale Paříž, Muzeum moderního umění v San Francisku, Mezinárodní muzeum fotografie a filmu George Eastman House).

Přejeme Vám příjemný zážitek.