“Aby sny nezešedly” – vzpomínková akce v den 50. výročí operace „Dunaj“

22/08/2018

21. srpna 2018, v den 50. výročí operace „Dunaj“ – okupace Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy, se pod záštitou 1. zástupce starosty Městské části Praha 5 Martina Slabého v dolní části Václavského náměstí konala vzpomínková akce pro veřejnost pod názvem „Aby sny nezešedly“.

Srpen 1968 je černý milník naší historie a nesmí upadnout  v zapomnění,“ řekl Martin Slabý. Podle něj má být 21. srpen mementem, namířeným proti veškerým formám totality a společenského útlaku, které reálně hrozí i v dnešní době.

V průběhu vzpomínkové akce se na velkoplošné obrazovce střídaly originální zvukové frekvence ilegálního vysílání Československého rozhlasu v srpnu 1968 a promítaly se filmové dokumenty.

Příbuzní obětí četli jména zastřelených občanů v srpnových dnech v Československu, kdy na naše území  vtrhla invazní vojska, jejichž počet historici odhadují na více než půl milionů vojáků.

V odpoledním hudebním happeningu vystoupila řada skupin a zpěváků.

Pořad uváděl František “Čuňas” Stárek, legenda českého undergroundu. (Za své občanské postoje a odbojovou činnost byl za komunistického režimu opakovaně vězněn. Po listopadu 1989 pracoval v Bezpečnostní informační službě, od roku 2008 působí v Ústavu pro studium totalitních režimů.)