Praha 5 letos znovu výrazně podpoří školy a školky. Bez mála čtvrt miliardou korun

10/01/2022

Vedle mzdových nákladů na chod úřadu jde o rozpočtově nejsilnější kapitolu. Peníze půjdou hlavně na modernizaci budov a technického zázemí školských zařízení. Tradičně vysoká je ovšem i podpora samotného vzdělávání.

„Městská část jako zřizovatel škol a mateřinek má klíčovou roli pro jejich fungování. Podporu vnímám jako komplexní službu jednak pro nutné prostorové, materiální a technické zázemí, jako jsou nové učebny, pomůcky nebo třeba kuchyně či sportoviště, ale také pro vzdělávací proces. Snažíme se ulehčit práci ředitelům škol i samotným pedagogům, aby se mohli co nejvíce soustředit na to nejpodstatnější, výuku a výchovu dětí,“ říká starostka MČ Praha 5 Renáta Zajíčková.

Proto městská část významně přispívá na podporu profesního rozvoje učitelů. Přes devět milionů korun si rozdělí školská zařízení na platy pedagogických a zejména nepedagogických pracovníků, které jsou pro školy a mateřinky jinak těžko dostupní a jejich role je přitom nezastupitelná. Praha 5 tak už třetím rokem finančně přispívá na půl úvazek nepedagogických pracovníků.

„Jde o peníze, které mají ředitelky a ředitelé k dispozici navíc. A je na jejich uvážení, zda posílí tým pro administrativu, školní jídelnu či správu webu a podobně. Prostě tam, kde je to nejvíce pálí a z praxe víme, že jde o mimořádně vítanou pomoc, která zase škole umožní, aby se mohla v klidu věnovat především výuce,“ vypočítává Renáta Zajíčková.

„Financování půl úvazku nepedagogického pracovníka si velmi vážíme. Peníze využíváme na financování administrativního pracovníka a technického pracovníka, který zajišťuje drobné opravy a běžnou údržbu naší historické budovy a přilehlého areálu, což bychom jinak zvládali velmi obtížně,“ dodává ředitelka Mateřské školy Hlubočepy Lenka Bohuslavová.

Téměř sto milionů korun pak městská část letos investuje do navýšení kapacit školských zařízení, snížení energetické náročnosti budov či rekonstrukcí. Například ZŠ a MŠ Weberova čeká zahájení komplexní rekonstrukce bazénového provozu, ZŠ Grafická rozšíří učebny pro polytechnickou výuku a dvě školy na Barrandově V Remízku a na Chaplinově náměstí chystají celkovou rekonstrukci kuchyně a jejího zázemí.

Do oblasti školství míří významně nejvíce našich investic. Jen nyní máme naplánovány projekty za souhrnnou sumu téměř 420 mil Kč, které již tento rok běží. A to vůbec nemluvím o výstavbě nových škol na Praze 5, které připravujeme a o jejichž financování jednáme s Hlavním městem Prahou,“ dodává radní pro oblast financí Jan Kavalírek.

V příštích letech totiž městskou část čeká výstavba čtyř nových školských objektů. V rámci projektu Smíchov City, v Košířích, na Barrandově a Waltrovce, kde se odhadované investice vyšplhají k hranici tří miliard korun.