Mezigenerační projekt Očenášek spojí děti a seniory

29/11/2021

Projekt Očenášek, který zmapuje život a dílo českého konstruktéra, vynálezce a odbojáře byl dnes oficiálně představen na Velvyslanectví Litvy v Praze. Po jeho stopách se vydají týmy složené ze žáků základních škol a aktivních seniorů. Projekt má za cíl přiblížit život tohoto velikána.

„Nápad věnovat se památce Ludvíka Očenáška vznikl vlastně náhodou. Při spolupráci s ambasádou Litvy na úplně jiném projektu padla zmínka o pamětní desce, která visí na budově velvyslanectví a připomíná Očenáškovu statečnost při odbojové činnosti za první světové války. Příští rok si navíc připomeneme 150 let od narození této významné osobnosti našich dějin a od toho byl už jen krok k přípravě projektu, který na vybraných školách bude probíhat ve druhém pololetí školního roku,“ říká starostka a iniciátorka projektu Renáta Zajíčková (ODS).

Nedaleko dnešního sídla litevské ambasády v zaniklé usedlosti Demartinka na Smíchově Očenášek za první světové války instaloval tajnou telefonní stanici, díky které mohl odposlouchávat rozhovory na žhavé lince Vídeň–Berlín. Zprávy pak předával odbojové organizaci Maffie pod vedením T. G. Masaryka. Kromě osobní statečnosti vynikl Očenášek na poli vědy výzkumem raketových pohonů a byl mimo jiné i nadšeným sokolem. Jeho široký záběr má přiblížit právě projekt Očenášek.

„Na šesti základních školách vznikne šest týmů žáků osmých a devátých ročníků, ke kterým se budou s ohledem na epidemickou situaci připojovat vybraní senioři. Každá mezigenerační skupina se na osobnost Ludvíka Očenáška podívá z jiného úhlu pohledu. Velmi zajímavá je jeho genealogie, samozřejmě jeho vědecká či odbojová činnost. Ale ani jeho sportovní stránka není bez zajímavosti,“ přibližuje projekt Renáta Zajíčková.

Jeho výsledkem bude šest ucelených prací o osobnosti Ludvíka Očenáška. Ty žáci s pomocí profesionálního studia zpracují například do přitažlivé formy komiksu. Uvažuje se i o vytvoření busty, která by byla příští rok umístěna na budovu litevské ambasády v ulici U Demartinky.