Praha 5 je proti nové zástavbě v zeleni. Brání prodeji klíčových pozemků do soukromých rukou

22/11/2021

Hned v šesti případech za poslední půlrok schválila Rada MČ Praha 5 negativní stanoviska k žádostem o výměnu či koupi pozemků v majetku hlavního města Prahy soukromým společnostem. Brání tak budoucí výstavbě v „zelených“ zónách.

Praha 5 je pravidelně žádána o stanoviska k možnému prodeji či směně pozemků na území městské části, které jsou v majetku hlavního města Prahy. Velmi často jde o scelování pozemků drobných vlastníků, developerských společností a metropole v atraktivních lokalitách s převahou zeleně, kde se dá v budoucnu očekávat snaha o změnu územního plánu a bytovou výstavbu.

„Praha 5 je jednou z nejzelenějších městských částí a některé lokality jsou tím pádem mimořádně atraktivní pro novou zástavbu. To je samozřejmě legitimní snaha investorů zhodnotit pozemky, ale stejně legitimní je vůle Rady městské části tuto zeleň zachovat. Proto jsme jen v posledním půlroce vydali šest negativních stanovisek v podobných případech,“ vysvětluje postoj městské části místostarosta Prahy 5 pro oblast majetku Martin Damašek.

Aktuálně vydala Rada MČ Praha 5 negativní stanovisko k žádosti společnosti Satpo Projekt VII o prodeji části pozemků v majetku Prahy na smíchovském Pavím vrchu, kde rostou památné stromy Duby letní. Na městských pozemcích má podle záměru investora vyrůst komunikace, která zpřístupní jeho další pozemky. To by z technického hlediska umožnilo budoucí zástavbu.

„V tomto případě měla Rada k dispozici negativní stanoviska Odboru životního prostředí, protože městské pozemky jsou v ochranném pásmu Dubů letních a jakákoli výstavba komunikace by stromy přímo ohrožovala. Proti je i Odbor dopravy, Odbor správy majetku a zásadní nesouhlas vyjádřil Odbor územního rozvoje, protože vůbec netušíme, jaký je další záměr investora v této citlivé lokalitě,“ doplňuje místostarosta Damašek.

Podobně Praha 5 postupovala v dalších případech. Například při žádosti o odkup části pozemku v lokalitě biocentra Bašta, která je součástí ochranného pásma přírodní rezervace Prokopské údolí, parkové plochy U Jinonického Rybníčka nebo při žádosti o dlouhodobý pronájem ke komerční činnosti u koryty Motolského potoka.

„Negativní stanoviska v podobných případech jsou důležitá, ačkoli to někdy může vypadat jako oprávněná žádost drobného soukromého vlastníka. Ale příběhů, kdy se nenápadně zcelily pozemky v zeleni a během několika let se podařilo změnit územní rozhodnutí a začít stavět, známe poměrně hodně. Praha 5 tím dává najevo, že rozšiřování zástavby v zelených plochách jednoduše nechce,“ uzavírá místostarosta Martin Damašek s tím, že naopak vítá výstavbu nových bytů ve vhodných místech, jak jsou proluky či brownfieldy, kde městská část navíc dokáže vyjednat s developery investice do veřejného prostoru či pozemky pro nová školská zařízení.

Přílohy ke stažení